11. Erdal Öz Edebiyat ödülü ‘Adalet Ağaoğlu’na verildi

11. Erdal Öz Edebiyat ödülü 'Adalet Ağaoğlu'na verildi

10 yıldan bu yana verilen, Handan Börüteçene tarafından hazırlanan ödül heykelciliği ile birlikte 15.000 TL ile ödüllendirilen ‘Edebiyat Ödülü’, daha önce Orhan Pamuk’un da içinde bulunduğu önemli isimlere verilmişti.

16 Eylül’de toplanan seçici kurul aldığı bu kararı duyururken, Adalet Ağaoğlu için Türkiyenin sosyal, siyasi, kültürel yapılarını işlediği romanlarını, yenilikçi anlatım teknikleriyle kaleme almış, günlükleri, öyküleri, roman ve oyunlarıyla edebiyatımızın doruklarından biri olmuştur. ifadeleri kullanıldı.

Tam metinde, “16 Eylül 2018 Pazar günü toplanan Erdal Öz Edebiyat Ödülü Seçici Kurulu, çağdaş edebiyatımızın temel taşlarından Adalet Ağaoğlu’nu edebiyatımıza sağladığı tüm katkılardan dolayı bu yılki ödüle layık görmüştür. Adalet Ağaoğlu, arka planlarında Türkiye’nin sosyal, siyasi, kültürel yapılarını işlediği romanlarını, yenilikçi anlatım teknikleriyle kaleme almış, günlükleri, öyküleri, roman ve oyunlarıyla edebiyatımızın doruklarından biri olmuştur.” denildi.

Aynı seçici kurul ile yoluna devam etmek yerine, her yıl mevcut kuruldan bir ismin ayrılıp yerine yenisinin geldiği kurulda, bu yıl veda edecek olan isim 6 yıldan bu yana jüride yer alan Handan İnci olurken, yerine de Metin Celal gelecek.

Erdal Öz Edebiyat ödülünü daha önce alan isimler ise şöyle: Gülten Akın, Nurdan Gürbilek, İhsan Oktay Anar, Şavkar Altınel, Murathan Mungan, Cemil Kavukçu, küçük İskender, Orhan Pamuk, Orhan Koçak ve Cevat Çapan

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*