Bizimle iletişime geç
Sosyal İnsan

Sosyal İnsan

40 Yıl’ı izinsiz kullanan 2 şirkete tazminat

Kültür Sanat

40 Yıl’ı izinsiz kullanan 2 şirkete tazminat

Türkiye’nin 7’den 70’e gönlünü kazanan merhum sanatçısı Barış Manço’nun 40 isimli şarkısını telefonda bekleme müziği olarak kullanan 2 şirketin tazminat ödemesine karar verildi.

40 Yıl'ı izinsiz kullanan 2 şirkete tazminat

1999 yılında hayata gözlerini yuman ünlü sanatçı Barış Manço’nun sevilen eserlerinden 40, telefonda bekleme müziği yapıldı. Bunu yapan Evimiz Dekorasyon İnternet Hizmetleri ile T Bilgi Teknolojileri Kaynak ve Hizmet Yönetimi AŞ aleyhinde tazminat davası açan taraflar tazminata hak kazandı.

İlgili eserin Türkiye’deki hak sahibi Müzikotek ile Emre Grafson’un tazminat talebi ile mahkemeye taşıdığı davada, iki davalı şirketin 15 bin lira maddi tazminatı müştereken davacı iki şirkete ödenmesine karar verildi.

Müziği kullandığını kabul eden Evimiz Dekorasyon’un avukatı, kendilerinin sorumlu olmadığını iddia edip, “Eserin nasıl ve ne şekilde kullanıldığı ispata muhtaçtır. Eserin kullanımında müvekkil şirketin herhangi bir bilgisi ve dahli yoktur” diyerek diğer şirketi hedef yaptı.

Diğer davalı T Bilgi Teknolojileri ise Evimiz Dekorasyon’a “çağrı merkezi hizmeti” verdiklerini belirterek, “Müzik eserinin izinsiz kullanımı söz konusu değildir. Dava reddedilsin” görüşünü bildirdi.

İnternet ile ilgili engin deneyimlerimi e-ticaret tabanlı platformlarda hizmet verirken edindim. Bir süredir ise internet haberciliği ile ilgileniyorum. Sizlere okuması oldukça keyifli olan yabancı sinema, dizi ve magazin haberlerini ulaştırmaya çalışacağım.

Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Daha fazla Kültür Sanat

Yukarı