9 Bakanlık Harekete Geçti, Konsey Kuruluyor! Peki Konsey Neler Yapacak?

Bakanlıklar, sivil toplum kuruluşları, RTÜK ve YÖK temsilciler, artık ne yiyeceğimize karar verebilmek adına için çalışmalara başladı bile.

Sağlık Bakanlığınca yürürlüğe sokulan Türkiye Sağlıklı Beslenme ve Hareketli Hayat Programı” dahilinde Ulusal Beslenme Konseyi oluşturulmasına karar verildi. Ortalarda dolaşan söylentilere göre bu konsey, toplamda 7 sivil toplum kuruluşu, 9 bakanlık, YÖK ve RTÜK temsilcilerinden meydana gelecek.

Sağlık Bakanlığı Bundan Böyle Kimin Ne Yiyeceğine Kendilerinin Karar Vereceğini Müjdeledi…

Konu ile alakalı olarak müjdeli haberi veren Sağlık Bakanlığı, kurulacak olan bu Ulusal Beslenme Konseyi, kimin ne yediğini, ne içtiğini kararlaştıracak.

Bundan Böyle Sağlıklı Nesillerin Yetişmesi Hedefleniyor!

Şaka bir yana Ulusal Beslenme Konseyi, sağlıklı beslenme konusunda çeşitli faaliyetler yürütürken, aynı zamanda bu genel beslenme açısından bilgi kirliliğinin ortadan kaldırılmasını, devamlı olarak tartışmalara konu olan soru işaretlerinin giderilmesini, beslenme okuyazarlığının daha üst seviyelere taşınmasını, sağlıklı beslenme kültürünün vatandaşlar arasında daha yaygın bir hale gelmesini, gıda güvenliğini ve kronik kronik hastalıklarla mücade edilebilmesini sağlayacak politikalar geliştirecek. Bu sayede ülke genelinde daha sağlıklı bireylerin yetişmesine yardımcı olunacak.

Öte yandan Sağlık Bakanlığının konsey ile alakalı yaptığı bu açıklamaya göre, atılacak olan bu adım ile bireylerde sağlıklı beslenme davranışlarının geliştirilmesi adına politika ve strateji tavsiyeleri geliştirmek, tavsiyelerin kurumlar tarafından dikkate alınmasını sağlamak ve uygulamayı takip etmek gibi görevler, Ulusal Beslenme Konseyi’nin olacak.

Ulusal Beslenme Konseyi Pek Çok Görev Üstlenecek Gibi Görünüyor…

Öte yandan bireylerin sağlık beslenme davranışları edinebilmesi, beslenme konularının araştırılması ve geliştirilmesi ile alakalı projeler önerecek olan Ulusal Beslenme Konseyi, direkt ya da dolaylı yollardan beslenme kaynaklı hastalıklar adına gerekli görüldüğü takdirde yeni bir komisyon kurulmasına da karar verebilecek. Bunun ile beraber başka pek çok görev üstlenecek olan konsey, bu doğrultuda tüketiciler ve özellikle de çocukları yanlış yönlendiren yanıltıcı, aldatıcı olduğu düşünülen reklamlara karşı da önlemler alabilecek.

Sağlık Bakanlığı tarafından Ulusal Beslenme Konseyi’ne verilecek olan bir diğer yetki ise, gerekli görüldüğünde sağlıklı beslenme konusunda yiyecek ve içecekler ile alakalı bilimsel komisyonlar kurup, bilim konseyinin raporuna göre kararlar almak üzerine olacak.

Ulusal Beslenme Konseyi Bu Üyelerden Oluşacak…

Ulusal Beslenme Konseyi’ni oluşturacak olan üyeler ise şu şekilde olacak:

Sağlık Bakanlığı tarafından açıklanan bu beslenme konseyinde başta yine Sağlık Bakanlığı yer alacak. Bunun ile beraber

 • Tarım ve Orman Bakanlığı,
 • Çevre ve Şehircilik Bakanlığı,
 • Ticaret Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı,
 • Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, Sanayi,
 • Teknoloji Bakanlığı olmak üzere toplam 9 bakanlığın yetkilileri olacak.

Bunlara ek olarak;

 • Yükseköğretim Kurulu,
 • Radyo ve Televizyon Üst Kurulu,
 • Türkiye Gıda ve İçecek Sanayii Dernekleri Federasyonu,
 • Türkiye Fırıncılar Federasyonu,
 • Türkiye Lokantacılar, Kebapçılar, Pastacılar ve Tatlıcılar Federasyonu,
 • Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Federasyonu,
 • Türkiye Diyetisyenleri Derneği, Tüketici Dernekleri,
 • Türkiye Ziraat Odaları Birliği’nden temsilciler olacak.

Öte yandan gerekli görüldüğünde bu konseye özel sektörden temsilciler de davet edilecek.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*