ABD’den Transseksüeller İçin Karar Çıktı! Tartışma Yaratacak!

ABD Başkanı Donald Trump tarafından bir süre önce ABD ordusuna transseksüel bireylerin alınmasının yasaklanması konusunda bir karar verilmişti. Ülkede farklı kesimler tarafından karar tartışmalara neden oldu. Bir kesim kararın doğru olduğunu savunurken bir kesim alınan kararın ayrımcılık için yapılan bir tutum olduğunu dile getirmişlerdi. ABD Anayasa Mahkemesi tarafından tartışmalara sebep olan karar değerlendirildi ve sonucunda yürürlüğe girmesine karar verildi. Kararın açıklanması yeni tartışmaların fitilini ateşledi.

Yüksek Mahkeme tarafından bir oylama yapıldı. Bu oylama sonrasında 4’e karşı 5 oyla karar verilmiş oldu. Söz konusu kararnameye dair daha önce durdurma hükümleri verilmişti. Donald Trump tarafından yürürlüğe sokulan bu çalışmanın tartışmaları beraberinde getirmesi sonucunda çıkarılan hükümlerle kararın durdurulması sağlanmıştı. Ancak yeni oylama sonrasında bu durdurma hükümlerinin de ortadan kaldırıldığı öğrenildi. Yeni verilen karar sonrasında yasalaşan hüküm ile birlikte artık ABD ordusuna transseksüellerin katılması kesinlikle yasaklanmış olacak.

Obama’nın Kararını Daha Önce Çok Eleştirmişti

Eski ABD Başkanı Barack Obama tarafından bir dönem cinsiyet eşitliğini sağlamak için ABD ordusuna cinsiyet değiştiren bireylerinde kendi istekleri dahilinde katılmaları kabul edilmişti. Ancak bu süreçte de yine tartışmalar gündeme taşınmıştı. Ardından Donald Trump’un başkanlık koltuğuna geçmesi ile birlikte bu uygulamayı çok tartıştığı ve oldukça sert sözlerle eleştirdiği biliniyordu. Obama döneminde başlatılan karar Trump’un başkanlık döneminde duruma karşı çıkmasının ardından ilk kez 1 Temmuz 2017 tarihinde askıya alınmıştı.

Askerlerin Etkinliğini Olumsuz Etkileyeceği Düşünülüyor

Donald Trump tarafından daha önce sosyal medya hesabı üzerinden karar eleştirilmişti. Kendi başkanlık döneminde ABD ordusuna cinsiyet değiştiren bireylerin katılamayacağını açıkça duyurmuştu. Ayrıca daha önce ABD Savunma Bakanlığı tarafından başlanmış ve planlanmış olan operasyon aşamalarında trans bireylerinin tıbbi masraflarının ordu tarafından karşılanmasına karar verilmişti. Trump kendi döneminde bu kararında hemen durdurulmasını istedi.

Trans bireyler ise ABD Başkanı Donald Trump’un bu kararını son derece aşağılayıcı bulduklarını söyleyerek sosyal medya üzerinden tepkilerini dile getirmişlerdi. Yapılan son değerlendirmelerin ardından konu yeniden ele alındı. Yeni alınan ve kesinleşerek yasalaşan kararın ardından aksi takdirde durumun diğer askerlerin etkinliği açısından son derece olumsuz olabileceği belirtildi. Ayrıca ordu içerisinde belirli koşullarda istismarların ortaya çıkmasından endişe ediliyor. Kontrol edilemeyen bu durum ordu içerisinde ciddi sorunlara, güven kayıplara ve hastalıklı durumlara yol açabilir.

Bölge mahkemesi tarafından yapılan açıklamalarda geçtiğimiz dönemlerde Donald Trump’un ABD ordusuna trans birey kabul etme ve hatta bireylerin tedavi masraflarını karşılayan maddenin yasaklanma kararını askıya aldığını duyurmuştu. Ancak yeniden yapılan değerlendirme sonrasında Donald Trump’a hak verildi. Karar tamamen bozularak ABD ordusuna transseksüel bireylerin alınması engellenmiş oldu. Kararın yasalaşmasının ardından yine sosyal medya üzerinden ülkede çeşitli değerlendirmeler yapıldı. Destekleyenler olduğu kadar kararın son derece ayrıştırıcı bir tutum olduğunu savunanlarda bulunuyor.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*