ABD’nin Tahtı Sallanıyor! 2020 Yılında Ekonomi Elden Gidebilir!

Dünya genelinde ABD süper güç olarak biliniyor. Her alanda ön plana çıkan ülke son yıllarda kan kaybetmeye başladı. Bunun üzerine araştırmacılar tarafından yeni bir rapor hazırlandı. ABD dünyanın en güçlü ekonomisine sahip. Ancak bu durumun çok sürmeyeceği öngörülüyor. Araştırma sonuçları ve ortaya çıkan verilere göre 2020 yılında ABD’nin tahtından inerek yerini Çin’e devretmesi bekleniyor. Hatta ortaya çıkan tablo çok ciddi. 2030 yılına gelindiği zaman Hindistan’ın da ekonomik anlamda ABD’yi geçmesi bekleniyor.

ABD’nin her anlamda ön plana çıktığı günler artık geride kalacak. Özellikle dünyanın en güçlü ekonomisine sahip olduğu için pek çok alanda söz hakkı bulunuyordu. Ülkeler üzerinde kurduğu hakimiyetlerin pek çoğunu ekonomik gücüne dayandırıyordu. Ancak artık devran dönüyor. Yapılan araştırmalara göre Çin’in ABD’nin hemen gerisinde olduğu ve öne geçmek için adeta fırsat kolladığı öğrenildi. Yakın zamanda ABD tahtından inecek ve tüm yetkilerini Çin’e devredecek. Yeniden eski gücünü toparlaması ise pek mümkün olmayacak. Çin’in bir kez hakimiyeti alıp birincilik koltuğuna oturduktan sonra tekrar inmeye hiç niyeti yok.

Çin Ekonomisi Konuşulacak

Geçtiğimiz aylarda Standard Chartered tarafından yeni bir araştırma yapıldı. Pek çok verinin birleştirilerek oluşturulduğu raporda Çin’in gücü bir kez daha gözler önüne serildi. Çin’in gayrisafi yurt içi hasılası çok geç kalmadan hemen önümüzdeki yıl ABD’yi geçecek. Bununla kalmayıp tarih sahnesinde çok ciddiye alınmayan Hindistan’ın 10 yıl içerisinde ABD’nin önüne geçmesi planlanıyor. ABD’nin yaşadığı bu büyük gerilemenin sebepleri tartışılmaya başlandı.

bir süredir ABD Başkanı Donald Trump’un uyguladığı farklı politikaların bu çöküşün üzerinde etkisi olabileceği düşünülüyor. Bir süredir ABD çöküş içerisindeydi ancak bu çöküşün en net halleri Trump yönetimi altında gerçekleşmeye başladı. Tüm bunlar raporda detayları ile paylaşılırken Türkiye içinde önemli detaylar paylaşıldı. Yine 10 yıl içerisinde Türkiye’nin dünyanın en büyük 5 ekonomisi arasındaki yerini alması bekleniyor.

Orta sınıf şimdiye kadar göstermediği büyük bir gelişim içine girmeye başladı. Yapılan incelemelerde özellikle 2020 yılında dünya nüfusunun neredeyse tamamının orta sınıf olması bekleniyor. Batı biraz daha geride kalırken ilerleyen yıllarda en çok Asya orta sınıfı gündeme gelecek.

Gelişmekte Olan Ekonomiler Kazanacak

En güçlü ekonomiler yeniden ele alındı. Günümüzde gelişmiş ülkelerin adının geçtiği liste ilerleyen yıllarda tamamen değişecek. Gelişmiş ve gelişmekte olan ülke ekonomileri arasındaki farkın beklenenden çok daha hızlı bir şekilde kapanması bekleniyor. Özellikle uzun dönemli yatırım peşinde koşan yatırımcılar için ilginç bir dönem olabileceğinin altı çizildi. Farklı yatırımlar peşinde koşan, risk almaktan hoşlanan ve çok kazanmak isteyen yatırımcıların tercihlerini gelişmekte olan ülkelerden yana kullanmasının ne kadar önemli olduğu bir kez daha gündeme taşındı. Lider olan ekonomilerin yaşadığı olumsuz durum bir anlamda siyasetlerine de yansımış gibi görünüyor. Bir adım geri gidecek olan pek çok ülke yerini gelişmekte olan ülkelere bırakacak. Dünya ekonomisinde rollerin tamamen değişmesi bekleniyor.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*