Anketler Şaşırttı! Dünya Göçmenlere Karşı Değil!

Son yıllarda yaşanan göçler ve göçmenlerin yaşadığı çeşitli sorunlar dünya gündemini meşgul ediyor. Ülkelerin yasakladığı bazı durumlar göçmenlerin ülkelere girişini engelliyor. Türkiye şimdiye kadar sağladığı imkanlar ve verdiği izinlerle en çok göçmen kabul eden ülke olarak biliniyor. Ancak bu süreçte Türkiye’de de çeşitli tartışmalar gündeme geliyor. Diğer ülkelerinde fedakarlık yaparak göçmen nüfusunu bölüşmeleri gerektiğini düşünen kişi sayısının son derece fazla olduğu öğrenildi.

Dünya genelinde en çok tartışılan konulardan birisi göç durumu oldu. Avrupa ülkelerinin göçmenlere karşı katı kurallarının olduğu biliniyor. Ancak daha iyi yaşam umudu ile savaşlardan ve yoksulluktan kaçan binlerce göçmen Avrupa’ya kaçak yollardan girmenin yollarını arıyorlar. Son yıllarda kaçak olarak deniz yolu ile Avrupa’ya geçmek isteyen ancak yaşanan çeşitli kazalar sonucunda hayatını kaybeden kişi sayısının son derece fazla olduğu belirlendi.

Göçmenleri Hedef Alan Bir Anket Yapıldı

Dünya Ekonomik Forumu tarafından tekrar gündeme taşınan göçmen sorunu hakkında yeni bir anket yapıldı. Dünya çapında farklı fikirleri almak üzere hayata geçirilen anket 10 bin kişi ile gerçekleştirildi. Özellikle göçü destekleyen bölgelerin Güneydoğu Asya ile Afrika bölgesinde yoğun olduğu belirlendi. Ancak tüm bunlara rağmen hala göç konusunda desteklerini esirgeyenler var. Katılanlar arasında yer alan Güneydoğu Asya ve Afrika’lı ülkelerin yüzde 88’lik kısmının göçmenlerle yapılan iş birliğinin ve verilen desteğin önemli olduğunu vurguladılar. Göçmenlere verilen destekler konusunda kendisini geri çeken ve en az destekleyen bölge ise Batı Avrupa çıktı. Batı Avrupa’nın verdiği tepkiler zaman zaman yaptıkları açıklamalarla birlikte sertleşebildiği için anketteki sonuçlar şaşırtmadı.

Anketin detaylarına bakıldığı zaman Kuzey Amerika’daki katılımcılarının yüzde 70’lik kısmının iş birliğine olumlu yaklaştıkları öğrenildi. Bu oran dünya geneline yayıldığı zaman yüzde 76’lık bir tablo ortaya çıktı. Anket sonuçlarının yetkililer ve eleştirmenler tarafından değerlendirilmesinin ardından çıkan sonuçların şaşırtıcı derecede olumlu olduğu konuşuluyor. Ankete bakarak günümüzde göçmenlere uygulan politikanın çok uyuşmadığı gelen eleştiriler arasında yer alıyor.

Göçmenlere Olumlu Bakılıyor

Dünya nüfusunun tamamına yayıldığı zaman anket sonuçları yüzde 57’lik bir kısmı oluşturuyor. Göçmenlerin daha iyi yaşam şartları için yeni ülkelere gitmeleri pek çok kesim tarafından destekleniyor. Doğu Avrupa’da ise bu oran yüzde 40 seviyelerinde kaldı. Avrupa ülkelerinin tavrı göçmenler konusunda genel olarak sert. Ülkelerine girmelerini istemedikleri yabancılar için Türkiye’de kalmaları şartı ile ciddi meblağlarda anlaşmalar gerçekleştirilmişti. Henüz bu anlaşmanın yankıları devam ederken ankette çıkan sonuçlar yeni bir tartışmanın kapısını aralayacak gibi görünüyor.

ABD’de son zamanlarda iktidar ile muhalefet arasında göçmenlerle alakalı bir sorun ortaya çıkmış durumda. Meksika duvarının yeniden inşa edilmesi konusunda taraflar arasında gerginlik hat safhada. Tüm bu tartışmalar ışığında Kuzey Amerika’da göçmenlere verilen destek yüzde 66 oranında belirlenmiş. Anket sonuçları net olarak Davos kentinde gerçekleşecek olan Dünya Ekonomik Forumu yıllık toplantısında yeniden tüm detaylarıyla birlikte ele alınacak.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*