Antalya’da Hortum Felaketi! Hortum Anında Ne Yapılmalı?

Hortum, doğa olaylarının en tehlikelilerinden biri olurken, ne yazık ki son günlerde Antalya’dan pek çok hortum haberi alır olduk. Kumluca ilçesinde meydana gelen hortumdan dolayı bölgedeki pek çok sera ve tarım alanının hasar gördüğü ifade edilirken, 5 kişinin de yaralandığı bilgisine ulaşıldı. Konyaaltı Plajı açıklarında görülen hortum, bölgede oldukça panikli anlara neden oldu. Öte yandan Kemer ilçesinde kaybolan Kader Buse Acar için yürütülen arama çalışmalarına ise ara verildiği öğrenildi.

Hortum, Hiç Acımadan Vuruyor!

Antalya son günlerde adeta hortumun esiri olmuş durumda. Kent genelinde peş peşe görülen bu hortumlar nedeniyle pek çok kişi yaralanırken, sera ve tarım alanları da büyük hasara uğradı. Bunun ile beraber hortumlardan biri Antalya Havalimanı’nda bulunan bir uçağı hasara uğratırken, apronda bulunan bir otobüs de hortumun etkisiyle devrildi. Bu kaza sonucunda 10 kişi de yaralandı.

Havalimanı’nda 10 Kişi Yaralandı!

Kentin geneli, şiddetli yağış ve fırtınanın etkisi altında kalırken, Antalya Valisi Münir Karaloğlu konuya ilişkin bazı açıklamalarda bulundur. Karaloğlu bu açıklamalarında apronda yolcu taşıyan bir otobüs ile merdivenin fırtına ve horhum nedeniyle devrildiğini, polis helikopteri ve uçaklardan birinde hasar oluştuğunu ve bu alandaki olumsuz hava koşulları nedeniyle 10 kişinin yaralandığını belirtti.

Kumluca da Yaralılar Var!

Öte yandan elde edilen yeni bilgiye göre, Kumluca’da meydana gelen hortumda da yaralılar var. Bu felaket nedeniyle ilçede 5 kişi yaralanırken, kaybolan Kader Buse Acar için yürütülen arama çalışmalarına bir süre için ara verildi.

Vali Münir Karaloğlu vatandaşlara uyarılarda bulunarak dışarıya çıkmamalarını istedi.

Doğal Felaketlerden Olan Hortum Anında Ne Yapmak Gerekir?

Doğal afetlerin en fecilerinden olan hortumlarda ne yapılması gerektiği konusunda meteoroloji tarafından daha önce pek çok açıklama yapılmıştı. Buna göre bir bölgede hortum görüldüğü esnada yapılması gereken ilk iş, gaz (LPG) ve elektrik kaynaklarının kesilmesi ve herhangi bir yangının söz konusu olması durumunda gerekli müdahalenin yapılmasıdır.

Bunun ile beraber hortum görüldüğü esnada kişilerin cam, pencere, dış duvar ve bunun gibi yerlerden uzak durması, arabada iken hortumu görmüş ise, derhal arabayı terk ederek bulabileceği en sağlam yapıya sığınması gerekmektedir. Ev de ya da küçük bir yapıda bulunulduğu takdirde zemin kata ya da varsa sığınağa gidilmesi gerekmektedir. Bu gibi alanların bulunmaması halinde ise tuvalet, banyo, koridor gibi iç bölümlere gidilmesi faydalı olacaktır.

Hortum Esnasında Arabayla Kaçmaya Çalışmak Hiç Akıl İşi Değil!

Kişinin hortuma otomobilde, trende ya da karavan gibi araçlarda yakalanması durumunda bu araçlar ile kaçmak yerine aracı terk ederek sağlam bir yapıya gitmesi daha sağlıklı olacaktır. Ayrıca yakınlarda bir sığınak ya da sağlam yapı yoksa, hendek ya da ark gibi çukurlara girilerek yüzü koyun uzanılması, eller ile de başa siper alınması gereklidir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*