Atatürk’ün Portresi Artık Euro’da da Var!

Avrupa Merkez Bankası, bir ilke imza attı. Üzerinde Mustafa Kemal Atatürk’ün yer aldığı bir Euro basımı gerçekleştirdi. Türk koleksiyonerin çalışmaları neticesinde basılan bu özel Euro, piyasada kullanılmakta olan diğer Eurolar ile eş değer özelliklere sahip. Bu özel Euro’nun basım amacı ise turizm sektöründe tanıtım ve hatıra olarak ifade ediliyor.

Bu Euro, Diğer Euro’larla Aynı Özelliğe Sahip

Konu ile alakalı olarak basın mensupları tarafından yapılan haberlere göre, ECB, yani Avrupa Merkez Bankası, üzerinde Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün portresinin yer aldığı bir paranın basımını gerçekleştirdi. Nümismat, yani madalya ve eski para bilimi ile alakadar olan Özgür Honaş tarafından ekibiyle beraber yürütülen çalışmalar neticesinde basılan bu para, turizm alanında Türkiye’nin dünyaya tanıtılması ve marka değerinin öne çıkarılması amacıyla değerlendirilecek.

Bir Sonraki Hedef, Cumhurbaşkanları Serisi’ni Oluşturmak

Aynı zamanda bir Türk koleksiyoner olan Özgür Honaş, üzerinde Atatürk posteri bulunan bu Euro’nun basımından sonra yeni hedefinin “Cumhurbaşkanları Serisi” oluşturmak gibi görünüyor. Elde edilen bilgilere göre bu yönde çalışmalarını tamamlayacak olan Özgür Honaş, sonrasında bu çalışmalarını Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın onayına sunacak.

Konu ile alakalı olarak basın mensuplarına bazı açıklamalarda bulunan koleksiyoner Honaş, uzun zamandır nümismatlık ile ilgilendiğini belirterek, Ulu Önder Atatürk yer aldığı bu Euro’nun basım hikayesinden bahsetti.

İşte Paranın Basım Hikayesi…

Bir akşam kendisini takip eden arkadaşlarından birinin kendisini arayarak yurt dışında yaşadığını, Avrupa Merkez Bankası’nın bu gibi para basımlarını gerçekleştirdiğini, ön ayak olmak isteyip yardım olabileceğini sorduğunu söyleyen Honaş, kendisinin de bu teklifi kabul ettiğini anlattı. Ancak bu durumun kendisine biraz tuhaf geldiğinden bahseden Özgür Honaş, Avrupa Merkez Bankası’nın neden Türklere ait olacak böyle bir parayı basacağını düşündüğünü de ekledi. Ardından küçük bir çalışma yaparak, bu paranın basılabilirliği konusunda kaygılarını giderdiğini anlattı. Bu özel basım Euro’nun tasarımının Hollandalı tasarımcı Christian Petermann tarafından gerçekleştirildiğini de belirten Honaş, paranın tasarımına kendisinin de yardımlarının dokunduğunu, sonraki süreçte ise paranın son halini almış olduğunu anlattı.

Toplamda 5 Bin Adet Basılan Para Türkiye’yi Tanıtacak

Honaş ayrıca açıklamalarında para tasarımının teslim edilmesinin ardından Avrupa Merkez Bankası’nın ön onayını aldıklarını ve basım tarihini beklemeye başladıklarını ifade etti. Aradan geçen yaklaşık 3 haftalık bir süre zarfı sonucunda bugünkü Mustafa Kemal Atatürk portreli Euro’nun basıldığını dile getiren Honaş, bu Euro’nın bir hatıra parası olduğunu, farklı ülkelerde Türkiye’nin tanıtımı amacıyla kullanılacağını ekledi.

Çanakkale Zaferi ve 15 Temmuz İçin de Para Basılacak

Atatürk portreli Euro’dan toplamda 5 bin adet basıldığını belirten nümismat Özgür Honaş, bu serinin ardından hayata geçirilecek olan başka plan ve projelerinin olduğunu belirtti. “Cumhurbaşkanları Serisi” ile alakalı çalışmalar yürüttüklerini, çalışmaların tamamlanmasının ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın onayına sunulacağını kaydeden Honaş, onay alındığı takdirde bu serinin de hayata geçirileceğine dikkat çekti.

Özgür Honaş, ayrıca Çanakkale Zaferi ve 15 Temmuz temalı para bastırmayı planladıklarını da ekledi.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*