Ayasofya Orhan Camii Çöpten Gezilmeyecek Hale Geliyor

Bursa’nın İznik ilçesinde yer alan Ayasoya Orhan Camii, içerisine bırakılan çöpler sebebiyle gezilmeyecek hale geliyor. Ayasofya Orhan Camii’nin yanında bulunan ve koruma amacıyla demir kafesle kapatılan 1700 yıllık mozaik neredeyse çöpler sebebiyle görünmez halde.

1700 yıllık mozaiğin doğa olaylarından etkilendiğini de belirten uzmanlar, insanlar tarafından atılan çöpler sebebiyle mozaiğin görünmez hala geldiğini ifade etti. M.S. 4’üncü yüzyıl zamanında Bizans döneminde inşası yapılan ve daha önce dış cam kapısı takılan ve buzlu cam yapılan pencereleriyle gündeme gelen Camii, bu seferde çöplerle gündeme geldi.

Tahribata Uğruyor

Ayasofya Orhan Camii’nin “Şapel” olarak adlandırılan bölümüyle ilgili olarak demir kafesi çevreleyen mozaiğin üzerine her gün çöp atıldığı ifade edildi. Yaşanan hava şartları, kirlilik ve daha birçok etmen sebebiyle buranın tahribata uğradığının altı çizildi.

Resim Sanatçısı ve Yerel Tarihçi Hüseyin Acarol çöpler sebebiyle zarar gören mozaikle ilgili olarak şunları dile getirdi:

“Bu erken Bizans dönemi bazilikal bir yapıdır. Bu gördüğümüz yer, kilisenin devamında, aynı zamanda kutsal emanetlerin saklandığı bir yer. Taban mozaiği koruma altına alınmış gözüküyor. Fakat yağmurdan, kardan korunamıyor. Üstü şeffaf bir şeyle kaplanabilirdi. Bu kırılmaz bir cam olabilirdi. Yukarıdan bakınca gözüksün. Bu çöpler de burada olmaz. Madem böyle bir şey yapıldı, haftada bir temizlensin. Bu bizim kültürümüz değil, ama bu kültür, burada yaşanmış bir kültür. Korunması gerekiyor”

1700 Yıllık Camii

Resim Sanatçısı ve Yerel Tarihçi Hüseyin Acarol, Camii’nin tarihi önemi kendisine sorulduğunda ise şu yanıtı verdi:

“M.S. 4’üncü yüzyıla ait 1700 yıllık bir eser burası. 4’üncü yüzyılda 3 deprem 1 kıtlık bölümü geçiren İznik yıkılmış. 6’ncı yüzyılda tekrar kilise yapısı üzerine mevcut bina inşa edilmiş ve kilise olarak günümüze kadar gelmiş. Şu anda bazı bölümleri mevcut tabi. Bazilikal yapılarda yüksek olan orta nef, sağlı sollu alçak olan 2 yan nef bulunur. Yüksek nefe açılmış pencerelerde mekan aydınlatılır. Apsis bölümü var, yani papazların bulunduğu bölüm, başpiskoposun oturduğu yer var. Aynı zamanda ‘şapel’ dediğimiz bazilikanın içinden girilen özel bölüm var, kutsal emanetlerin saklandığı yer olarak bilinir. Ve tabanında mermer mozaik bulunur. Kilisenin girişinde de taban mozaiği görülür. Ayasofya’nın tarihi ile taban mozaiklerin tarihi aynıdır. 1700 yıllıktır”

Kaderine Terk Edildi

Üzerine atılan çöpler sebebiyle tanınmaz hale gelen Şapel için yorumda bulunan Roma ve Bizans tarihiyle ilgilenen Nakkaş Yalçın Öztürk, “Güzel bir eserin önündeyiz sma hali ortada. Bize emanet bırakılmış, buna sahip çıkmamız lazım. Nasıl ki Gaziantep’teki mozaikler bugün dünyanın gözdesi ise, bu da en az onlar kadar önemli. Biz ise kaderine terk etmişsiz. Bunu yabancılara nasıl anlatırız” şeklinde açıklamalarda bulundu.
Turizm Bakanlığı’na talepte bulunan Öztürk, en kısa zamanda buranın temizlenmesi ve restore edilmesi gerektiğini bildirdi.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*