Barış Manço Vefatının Ardından 20 Yıl Geçti

Anadolu Rock ve Pop müziğinin en ünlü isimlerinden biri olan Barış Manço, ölümünün 20. yılında özlemle ve saygıyla anılıyor. Besteci, söz yazarı ve TV programcısı olan Manço’nun hayatı, yaşamına sığdırdığı ödülleri, dünyadaki bilinirliği ve bu zamana kadar yazdığı, bestelediği şarkılarının tanıtımı yapılıyor.

2 Ocak 1943 yılında dünyaya gelen ve 1 Şubat 1999 yılında evinde vefat eden Manço’nun bilinmeyen hayat hikayesine gelin birlikte bakalım…

“Barış” İsminin Anlamı

Barış Manço, İsmail Hakkı Manço ile Türk Müziği’nin en önemli sanatçılarından biri olan Rikkat Uyanık’ın ikinci oğlu olarak dünyaya geldi. İlk oğullarının İkinci Dünya Savaşı’nda doğması üzerine “Savaş” ismini verdiler. Savaş Manço’nun ardından Barış Manço’nun doğmasıyla ailesi tarafından ona “Mehmet Barış” ismi verildi.

Müziğe İlk Adım

Ünlü sanatçının annesine göre henüz daha çok küçük yaşlarda şarkı söylemeye başlamıştı. 1,5 yaşındayken şarkı söylemeye başlayan Manço, 1958 yılında ilk müzik grubunu Galatasaray Lisesi’nde okurken kurdu. Grubunun ismi “Barış Manço ve Kafadarlar” idi.

Bu müzik grubuyla ilk bestesi olan “Dream Girl” şarkısını söyledi. İlk konserini ise Galatasaray Lisesi’nin konferans salonunda vererek tüm arkadaşlarını ve öğretmenlerini büyüledi.

İlk plağı ise 1962 yılında çıktı. Henüz 19 yaşındayken çıkarmış olduğu 45’lik plaktaki grubunun ismi “Harmoniler” idi. Bu plak, “Grafson Plak” etiketiyle satışa sunulmuştu.

Kaygısızlar Grubu ve Besteleri

1967 yılından sonra “Kaygısızlar” grubu ile dönemin modasına tepki gösteren şarkılar yaptı. “Kızılcıklar oldu mu?”, “Derule”, “Kirpiklerin ok ok eyle” gibi türküleri Rock’n Roll ve Twist tarzlarında seslendirerek döneme karşı çıktı. “Sychedelic” müzik akımından da etkilendiklerini belirten, “Ağlama değmez hayat” şarkısıyla ise Manço ünlenmiş oldu. 1970 yılına kadar grupta yer alan ünlü sanatçı, gruptan ayrılarak kendi bestelerini çıkarmaya başladı.

1970 yılında bestelemiş olduğu “Dağlar Dağlar” şarkısı, Barış Manço’nun müzik hayatındaki bir dönüm noktası oldu. Şarkı yurt içerisinde 700 bin kopya sattı. Bu da Manço’nun “Platin Plak Ödülü” almasını sağladı.

Özel Yaşamı

Barış Manço’nun ilk evliliği 1967 yılında gerçekleşti. Fotomodel olan Maria Claude ile üç yıl nişanlılığın ardından evlenen sanatçının evliliği 40 gün sürdü. Bu evlilikten sonra Türkiye Güzeli Azra Balkan ile nişanlanan sanatçı, aradığı mutluluğu burada da bulamadı.

En son komşusu Lale Çağlar ile evlenen çiftin aşk hikayesi ise telefonla başladı. Çağlar, Manço’nun telefonunu kullanmak istedi ve kendisine “Telefon edebilir miyim?” sorusunu sordu. Manço bu soru karşılığında “Benimle evlenirsen edebilirsin.” dedi ve çift 1979 yılında evlenerek dünya evine girdi.

Çiftin bu evlilikten iki adet çocuğu oldu. “Doğukan Hazar” ve “Batıkan Zorbey” Manço’nun oğullarıdır.

Manço’nun Aldığı Ödüller

  • 1980’de “Altın Orfe” Ödülü
  • 1987’de “Belçika Kültür Elçisi” Ödülü
  • 1991’de “Türkiye Cumhuriyeti Devlet Sanatçısı” ve “Hacettepe Üniversitesi Onursal Doktora ve Japonya Soka Üniversitesi Kültür ve Barış Ödülü”
  • 1992’de “Belçika Krallığı Leopold II Şövalyesi Nişanı” ve “Fransız Kültür Bakanlığı Edebiyat ve Sanat Şövalyesi Nişanı”
  • 1995’te Pamukkale Üniversitesi’nden “onursal doktora”
  • 1995’te “Japonya Min-On Vakfı Yüksek Şeref Madalyası”
  • 1997’de “Belçika Liege Prensliği Onursal Hemşerilik Beratı”

almıştır.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*