Beyaz Rüya Doğuya Çile Değil, Sevinç Getirdi!

Doğu Anadolu Bölgesi’nde kar yağışları turizmciler ve bölge esnafı için çile olmaktan çıkıp adeta sevinç sebebine dönüştü. Çünkü yarıyıl tatilini de fırsat bilen turistler, kayak yapmak üzere bu illere akın etti.

Vatandaşlar Sömestrı Kayak Merkezlerinde Geçiriyor

Son birkaç yıldır kış turizminin gelişmesi maksadıyla gerçekleştirilen yatırımlar sayesinde dikkat çeken Doğu Anadolu Bölgesi’ndeki kayak merkezleri, Sömestr tatilinin olduğu bu günlerde pek çok yerli ve yabancı turisti ağılıyor.

Diğer bölgelere kıyasla Türkiye’de kış mevsiminin en uzun süre devam ettiği ve kar yağışının etkili olduğu bölgeler arasında yer alan Doğu Anadolu Bölgesi, son zamanlarda dünya standartlarındaki kayak merkezlerine sahip olması ile dikkat çekiyor.

Bölge Halkı Kardan Oldukça Memnun

Soğuğun ve yoğun kar yağışının çile olarak kabul edilmeyip adeta ekonomik kazanç olarak sevinç kaynağı haline geldiği bu bölgede, sömestr tatilinden dolayı kayak merkezleri dolup taşmaya başladı.

Pek çok kayak merkezine ev sahipliği yapan Doğu Anadolu Bölgesi’nde, Erzurum Palandöken ve Konaklı, Kars Sarıkamış’ta faaliyet gösteren Cıbıltepe, Erzincan’da bulunan Ergan, Ağrı’daki Küpkıran, Ardahan’da yer alan Yalnızçam ve Tunceli’de bulunan Ovacık gibi çok sayıda kayak merkezi Türkiye ve dünya çapında misafirlerini ağırlayarak bölgenin ekonomisine büyük oranda fayda sağlıyor.

Hollanda, İran, Polonya, Rusya ve Gürcistan gibi çeşitli ülkeler başta olmak üzere dünya genelinden yüzlerce yabancı turist ülkesinden Türkiye’nin Doğu Anadolu illerine gelerek bölge esnafı ve turizmciler için gelir kaynağı haline geliyor.

Kış Turizminin Parlayan Şehri Erzurum Olacak

Dünya üzerinde “Kış Turizminin Parlayan Şehri” unvanına sahip olabilmek üzere emin adımlarla ilerleyen Erzurum’daki 12 kilometrelik pist uzunluğu ile hizmet veren Palandöken, turistlere ister gece, ister gündüz olmak üzere 24 saat kayak yapabilme olanağı tanıyor.

Öte yandan Palandöken dünya üzerindeki en uzun ve en dik pistlerden birine sahip olan kayak merkezlerinden biri olurken, kent merkezine oldukça yakın olmasından dolayı büyük avantaj sağlıyor. Öte yandan bu kayak merkezi misafirlerine, 8’i kolay, 9’u orta, 3’ü ileri, 4’ü de doğal olmak kaydıyla toplamda 24 kayak pisti ile eşsiz bir kayak ve snowboard keyfi sunuyor.

Kayak Tutkunları Erzurum’da Eğlencenin Dibine Vuruyor

Türkiye’de kayak pistlerinin ışıklandırılması ile gece kayağının gerçekleştirildiği merkezlerden biri olan Erzurum’da, kayak tutkunları olağanüstü bir manzara eşliğinde eğlencenin dibine vuruyor.

Sezonu İlk Açan Hep Erzurum Oluyor

Türkiye çapında kayak sezonunu açan ilk kent olma unvanına sahip olan Erzurum, henüz Aralık ayının ilk haftasında iken kayak heyecanının yaşanmasını sağlayan pek çok kayak merkezi ve otele ev sahipliği yapıyor. Üstelik aydınlatılan pistler üzerinde suni kar sayesinde Nisan ayının sonuna kadar kayak ve snowboard tutkunlarına bu heyecanı yaşama imkanı da sağlanıyor.

Öte yandan bölgedeki diğer kayak merkezlerinde de durum pek farklı görünmüyor. Kayakseverler kış sezonu boyunca Erzincan’ın Ardıç Gölü kenarında karın doya sıya keyfini çıkarabilirken, ayrıca Kars’daki kayak merkezlerinin kristal özelliğinden de faydalanabiliyor.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*