Bir İnsana Ev Olmak Her Şeyden Önemlidir

Son zamanlar içerisinde fark ettiğim ve bu konuda farkındalık yaşadığım için daha mutlu hissediyorum kendimi. Bir insana, bu insan kim olursa olsun fark etmez, ev olmak ve ona evindeymiş gibi hissettirmek fazlası ile önemliymiş. Çünkü nereye gidersek gidelim, ne kadar uzaklaşırsak uzaklaşalım her zaman evimize dönmek isteriz. Çıkarsız ve koşulsuz sevileceğimiz tek yerin evimiz olduğunu biliriz. Bu nedenle bir insana ev olmak her şeyden önemlidir. Evinde olduğu gibi huzurlu, mutlu hissettirmek, her hatasında ya da kırıldığında yanında duracağımızı göstermek ise daha da önemlidir.

Birine Ev Olmak İçin Kendi Evinizi Keşfedin

Birine ev olmak için öncelikle kendi evinizi keşfetmelisiniz. Kendi içsel huzurunuzu yakalamalısınız. Bunun için de neleri sevip, neleri sevmediğinizi öğrenmelisiniz. Yani, kişisel bir analiz çıkartmalısınız. Bu kişisel analizi çıkartırken tamamen objektif olmalısınız. Objektif olamazsanız eğer, evinizin yolunu kaybedebilirsiniz. Evinizin yolunu unutmak, kendi benliğinizi unutmak demektir. Kendi benliğinizi unutursanız, hayatınızın akışına ayak uyduramazsınız.

Hayat, hiçbir zaman sizi beklemeyecektir. Sizi beklemeyen bir hayata karşı beklentilerinizi kontrol altına almalısınız. Mükemmel bir evde yaşamak, mükemmeli yakalamak hiçbir zaman zorunda değilsiniz. Önemli olan, kendi mükemmelliğinizi yaratmaktır. Zayıf ve güçsüz yönlerinizle, kusurlarınız ve hatalarınızla kendi mükemmelliğinize sahip olmaktır. “Ben duygusuz biriyim” diyebilmektir önemli olan ya da “3 sene önce insanlara karşı güvenimi yitirdim. Tekrardan güvenmeye korkuyorum” diyebilmektir. Bunları diyebilmek, içsel olarak kendinizi tanımaktır. Kendinizi her yönünüzle tanırsanız, evinize kabul edeceğiniz insanı da tanımanızı sağlar.

Ev Olmadan Önce Temellerinizi Sağlama Alın

İlişkilerin sarsılmaz bir şekilde iyi olması için şu maddelere sahip olmalısınız:

  1. Güven vermeyi ve almayı bilmelisiniz.
  2. Saygı duymayı ve duyulmayı öğrenmelisiniz.
  3. Özel bir yaşamınız olduğunu göstermelisiniz.
  4. Cinsellik daima önemlidir lakin arzulamadığınız biriyle olmamalı, isteklere saygılı olmalısınız.
  5. Anlaşamadığınız noktalarda dahi anlaşmayı öğrenmelisiniz.
  6. Kültürlerinizin farklı olduğunu kabul ederek yola çıkmalısınız.
  7. Size göre doğru olanı, karşınızdaki kişiye empoze etmemelisiniz.

Bu 7 madde, karşınızdaki insana ev olmak için önemlidir. Bu maddeleri uygular ve başarılı olursanız, hem kendi evinizdeki huzuru yakalar hem de bir başkasına temelleri sağlam olan bir ev sunarsınız.

Bir insanın başka bir insanı mutlu etmesindeki sır, o insana karşı saygısızlık etmemesi, güven vermesi, sevgiyi ve insanlığı unutmaması şeklinde gerçekleşir. Her şeyden önce kendinizi mutlu etmeyi bilmeyi de unutmamanız gerekir. Çünkü bir insan ne kadar mutlu ve huzurlu ise karşısındakini de o kadar mutlu ve huzurlu edebilir. Altın kural, kendinizi sevmektir. Kendinizi sevmiyorsanız, sevmeyi öğrenmelisiniz. Fiziksel ve ruhsal tüm yaralarınıza, yıkıntılarınıza ve yaşanmışlıklarınıza rağmen sevmelisiniz kendinizi. Sevemiyorsanız, ev olmayı bırakın bir kenara, çimento bile olamazsınız. Temelleri sağlam olmayan bir yer (ya da ev) daima yıkılmaya mahkumdur. Yıkılan bir yerin altından kalkmak ise zordur. Bu zorluğu yaşamadan önce kendinize mutlaka bunları hatırlatın.

Sosyal İnsan hakkında
Sosyalinsan.com güncel yaşam, kişisel gelişim, sağlık, hobi, seyahat ve eğitim içerikleri sunar. Editörlerimiz tarafından gündeme ilişkin yazılar hazırlanarak değerli okuyucularımıza sunulmaktadır.