Bir Umut Yeter dizisinde Çerkes kadını diyaloğu meclisin gündemindeydi!

Bir Umut Yeter dizisinde Çerkes kadını diyaloğu meclisin gündemindeydi!

Kanal D’nin Cumartesi günleri ekrana gelen yeni dizisinde geçen replikte yer alan “Bunun sütü bozuk. Annesi şöförün yeğeniydi çok güzeldi. Tam bir çerkes kızı.” ifadeleri dizinin başına iş açtı.

Tolgahan Sayışman, Esra Bilgiç Töre ve Hazal Subaşı’nın başrollerini paylaştığı dizide yaşanan bu diyalog sosyal medya’nın diline düştü. Sadece Çerkes’lerin değil, her kesimden izleyicinin tepkisini çeken replik, meclis gündemine de taşındı. MHP Grup Başkan vekili Erhan Usta şöyle konuştu:

“Bir televizyon dizisinde, Çerkesleri ve Çerkes kadınları aşağılayıcı bazı sözler sarf edildiğini öğrenmiş bulunuyoruz. Sosyal medya bu konuda bir hassasiyet gösterdi. Tabi bu tür ayrıştırıcı dilden televizyon dizilerinin uzak durması gerekiyor. Televizyon dizilerinde çok ciddi problemler var, bunları daha önceden dile getirdik. Türk ahlak, örf ve adetlerine uygun olmayan meselelerde var ama onun dışında böyle bir grubu veya milletimizin şerefli bir üyesini, bir kesimini de bu şekilde tahkir edici sözlerin hiç bir şekilde olmaması lazım. Bu anlamda da özür dilenmesi gerektiğini düşünüyorum.” dedi.

Çerkesler ise dizi de ki diyalog ile ilgili bu kadar sakin değildi. Öyle ki Bakırköy Cumhuriyet Savcılığına başvurarak, suç duyurusunda bulundular. İstanbul Baro’suna kayıtlı avukat İshak İMAM, “Kanal D Televizyonunda yayınlanan ‘Bir Umut Yeter’ adlı dizinin senaristi, yönetmeni, yapımcısı ve diğer yetkilileri” şüpheli olarak gösterdiği dilekçesinde şu ifadelere yer verdi:

Yukarıda belirtilen televizyon kanalında yayınlanan ‘Bir Umut Yeter‘ adlı dizinin 2. bölümünde Çerkesler hakkında “Sütü bozuk” gibi ırkçı, hakaret içerikli, aşağılayıcı ifadeler kullanılmıştır.

“Bu yayın şekli ve içeriği, Anayasaya, Türk Ceza Kanunu’na ve diğer ilgili mevzuata da aykırılık teşkil ettiği gibi, aynı zamanda Radyo ve Televizyon Üst Kurulu tarafından belirlenen “Yayıncılık İlkeleri” ve ‘Yayıncılık Etik İlkeleri’ne açık aykırılık oluşturmaktadır.

“Sütü bozuk” gibi ırkçı ifadeleri barındıran söz konusu seviyesiz yayın, etnik ayrımcılık yasağını ihlal ettiği gibi aynı zamanda kadına karşı ayrımcılık yasağını da doğrudan ve net bir şekilde ihlal etmektedir.”

Çerkes Kökenli bir vatandaş olarak yukarıda özetlemeye çalıştığım eylemi gerçekleştiren kişi/kişilerin cezalandırılmasını talep ederim.

TALEP:

Şüpheliler hakkında gerekli soruşturmanın yapılarak suç delillerinin tespiti için gerekli emniyet birimlerine müzekkere yazılmasını akabinde iddianame düzenlenmek suretiyle kovuşturmanın yapılarak şüphelilerin eylemine uyan TCK veya sair mevzuat gereğince cezalandırılmasına karar verilmesini arz ve talep ederim.

Çerkes Forumu Genel Başkanı Muammer Akgül’de, diziyi kınadıklarını belirten, “Bir televizyon kanalında yayınlanan ‘Bir Umut Yeter’ dizisinde Çerkeslere hakaret eden sözlerden dolayı kanal ve diziyi kınıyoruz. 5237 sayılı Türk Ceza Kanunun 216. Maddesine göre ‘Halkın bir kesimini, sosyal sınıf, ırk, din, mezhep, cinsiyet veya bölge farklılığına dayanarak alenen aşağılayan kişi, altı aydan bir yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır’ hükmü gereğince yargıya başvuracağız. Bir Umut Yeter adlı dizi için bu satırları yazan senarist ve kanal yönetimini kınayarak, dizinin derhal yayından kaldırıp özür dilenmesini bekliyoruz.” açıklamasını yayınladı.

DİZİNİN BAŞROL OYUNCUSU ÖZÜR DİLEDİ

Şahsım, oyuncu arkadaşlarım ve tüm ekibimiz adına sizlerden özür dilerim. Bu yanlış anlaşılmadan dolayı çok üzgün olduğumuzu bilmenizi isterim. Gerekli birimlere izlediğimiz anda ilettik. Hassasiyetinizi paylaşıyorum. Sevgiler.

BİR UMUT YETER DİZİSİNDE ÇERKESLERİ KIZDIRAN REPLİK NEYDİ?

Bunun sütü bozuk. Annesi şoförün yeğeniydi. Çok güzeldi. Tam bir Çerkes kızı. Kenan beyle mercimeği fırına verdi. Hamile kaldı. Kenan bey çocuğu doğurunca alıp annesine yol verdi.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*