Biz Farkında Olmadan Dünyada Neler Olup Bitiyor? Bunlardan Haberiniz Var Mı?

Dünya üzerinde ortalama olarak bizimle birlikte 7.5 milyar kişi yaşıyor. Her gün dünya üzerinde pek çok şey yaşanıyor. Bunların pek çoğundan haberimiz yok. Ancak bilmediğimiz ya da yanlış bildiğimiz o kadar çok şey var ki.. Peki biz her şeyden habersizken aslında dünyada neler oluyor? Yaşanan olumsuz durumlardan kaçına hakimiz? Son zamanlarda yapılan araştırmaların sonucunda farkında olmadan pek çok olumsuz şeye sebep olduğumuz ortaya çıktı. Bunlar için neler yapabiliriz?

Okyanus Isısı Tahminlerimizden Daha Hızlı Artıyor

Okyanuslar üzerinde çeşitli verilerin bir araya getirilerek yapıldığı çalışmalara ve bağımsız gözlemlere göre okyanus suları daha önce yapılan araştırmalara göre daha hızlı bir şekilde ısınıyor. Bu durum aslında küresel ısınmanın son derece korkutucu boyutlara ulaştığının bir kanıtı olabilir. En son 2013 yılında ABD İklim Değişikliği Hükümetlerarası Paneli raporu üzerinden hazırlanan rapor sonuçlarına göre yüzde 40 oranında daha hızlı bir şekilde ısındığı belirlendi. Bu korkutucu bir rakam!

İlerde Güneş Sert Bir Kristal Halini Alacak

Güneş sistemi hakkında da son derece korkutucu tahminler bulunuyor. 10 milyar yıl sonra güneşin etkisini tamamen kaybedeceği, küçük, beyaz sert bir kristale dönüşeceği konusunda uzmanlar neredeyse aynı görüşteler.

SpaceX Eleman Anlamında Küçülmeye Gidiyor

SpaceX son zamanlarda şirket politikasında değişikliğe gitmeye karar verdi. Son zamanlarda çıkarılan elemanlar dikkat çekerken bu konuda şirket yetkilileri açıklama yapmayı ihmal etmediler. Çalışanlar bakımından yüzde 10 oranında bir küçülmeye gidileceği ve bu durumun müşterilere daha hızlı ve kaliteli hizmet vermek için düşünüldüğü belirtildi. Şirketin daha yalın bir hale getirilmesi planlananlar arasında yer alıyor.

Çin Bilimde Egemenlik İstiyor

Çin son yıllarda bilimsel çalışmalarını artırdı. Geçtiğimiz haftalarda Çin Ay’ın Dünya’ya uzak olan bir kısmına ilk kez bir uzay aracı gönderdi. Yapılan çalışmalar aslında Çin’in bilim konusunda ne kadar iddialı olduğunu bir kez daha gözler önüne serdi. Bilim insanları konusunda da azimli olan ülkenin en büyük rakibi ABD. Ancak birkaç yıl sonra ABD’yi bilim anlamında geçmesi planlanıyor.

Dünyada El Değmemiş Toprak Alanı Kalmayacak

Son zamanlarda dünya üzerinde nasıl yayılmacı bir politika izlenebilir konusunda birtakım çalışmalar yapılıyor. İnsanların dünya üzerindeki etkileri bu araştırmayla birlikte gün yüzüne çıktı. Eskiden dünya topraklarının yüzde 19’luk kısmının dokunulmamış olduğu bilinirken şimdilerde bu oranın yüzde 5 seviyelerine kadar gerilediği öğrenildi. Düşünülenin çok altında çıkan rakamlar büyük şaşkınlığa sebep oldu. İlerleyen yıllarda böyle giderse dokunulmamış bir toprak parçası kalmayacak.

Aşırı Doz Kullanımını Tespit Edecek Uygulama Geliyor

Bağımlılıkların sebebi olarak görülen aşırı doz kullanımını engellemek için uzmanlar ilerleyen dönemlerde yeni bir telefon uygulamasının geliştirileceğini iddia ediyor. Bu uygulama aşırı dozdan kaynaklanan ölümlerin son bulmasını sağlayacak. Ayrıca uygulama tehlikeli bir durum karşısında aileye ve yakın arkadaşlara çağrı gönderecek. Doz aşımından dolayı Amerika’da yapılan bir araştırmada sadece günde 130 kişinin öldüğü belirlendi. Çalışma üzerine yoğunlaşıldı.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*