Bocuk Gecesi Düzenlendi

Edirne’nin Keşan ilçesine bağlı olan Çamlıca Köyü’nde düzenlenen Bocuk Gecesi, bu yıl renkli görüntülerin yaşanmasını sağladı. Antik bir çağ geleneği olan Bocuk Gecesi, Balkan geleneği olarak günümüzde halen daha kutlanmaya devam ediyor.

Edirne’nin Keşan ilçesinde kutlanan bu geceye Trakya’nın çeşitli kesimlerinden katılım yapılıyor. Köy içerisinde yapılan kutlamalarda 7’den 70’e herkes bulunuyor. Özellikle gençlerin katılım gösterdiği bu gecede etkinlikler, çeşitli Balkan oyunları da düzenleniyor.

Eski Bir Balkan Geleneği

Bocuk Gecesi, eski bir Balkan geleneği olarak kutlanıyor. Köy içerisinde bulunan gençler beyaz ve siyah çarşaflar giyerek yüzlerine boyamalar yapıyor. Ardından tüm köy halkının hanelerinde balkabağından yemekler pişiriliyor. Gecenin favori yiyeceği balkabağı tatlısı olarak biliniyor. Gelen misafirlere ve köy halkına bu tatlı ikram ediliyor.

Tatlı ikramından sonra sokaklara çıkan gençler ve diğer köy sakinleri, evlerin penceresine vurarak burada yaşayanları korkutup onlarla sohbet ediyorlar. Geleneğin temelinde yatan duygu birlik, beraberlik, paylaşım ve korku oluyor.

Korku Dolu Bir Gelenek

Edirne’nin Keşan ilçesine bağlı Çamlıca köyünde gerçekleşen bu gelenek, “korku gecesi” olarak da adlandırılıyor. Orta Çağ zamanından kalmasına rağmen halen daha kutlanan gecede büyük küçük demeden herkes eğlenip, kutlamalarını yapabiliyor.

Keşan Ticaret ve Sanayi Odası ile Çamlıca Kültür ve Turizm Derneği önderliğinde düzenlenen gecede halkın en yaşlı sakinleri tarafından efsaneler anlatılıyor ve ateş başında danslar ediliyor. Geceye katılan Edirne Milletvekili Okan Gaytancıoğlu, “Bocuk bin yıllık bir Türk geleneğidir. Balkanlardan günümüze yansıyan bir değerdir. Cadılar bayramı ile karşılaştırılıyor ancak ilgisi yok. Bizim kültürümüzde olan bir değer. Gelecek nesillere aktarılması lazım” diyerek gecenin önemini belirtiyor.

Kuşaktan Kuşağa Aktarılıyor

Yapılan Bocuk Gecesi, kuşaktan kuşağa aktarılmaya devam ediliyor. Bir Balkan geleneği olan gecenin en dikkat çekici kısmı gençlerin giymiş olduğu kostümler ve yaptıkları yüz makyajları olarak yer alıyor. Mitolojik karakterlere ait kostümler giyen, beyaz pelerinleriyle sokak aralarında dolaşan gençlerin yüzlerinde korkunç makyajlar yer alıyor.

Gençleri evlerden uzak tutmak için ve evlerdeki insanları korkutmalarını önlemek için kabak tatlısı ikram etmeleri gerekiyor. Eğer pencerelerine vurulan evde kabak tatlısı bulunmuyorsa o ev gece boyunca rahatsız ediliyor.

Bocuk Gecesi’nin, kış mevsimindeki en sert gecenin simgesi olduğu da söyleniyor. Bu gecede su tahtaların atılması da bir gelenek olarak yapılıyor. Eğer suya attığınız tahta sabah donmuş halde bulunursa bütün yıl sağlıklı olacağınız anlamına geliyor.

Bocuk Denmesinin Sebebi

Türk Halk Kültürüne dayanan bu gecede mutlaka her ev tarafından kabak pişiriliyor. Aynı zamanda akıtmalar, kar suyunda haşlanan mısırlar, armutlar, ayvalar ve bademlerde pişirilen yiyecekler arasında yer alıyor. Büyük kuzinelerde pişirilen yemekler “Bocuk” olarak adlandırılan beyaz çarşaflı gençlere ikram ediliyor. Gençler evlere geldiğini pencerelere vurarak ve “Bocuk geliyor” şeklinde seslenerek belirtiyor. Eğer yemek ikram edilmezse evler gece boyunca rahatsız ediliyor…

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*