Brexit Karmaşası Devam Ediyor! İngiltere’nin B Planı Ne?

İngiltere ile Avrupa Birliği arasında yaşanan Brexit tartışmaları tam bir arap saçına döndü. Hükümet içerisinde Brexit konusunda yaşanan anlaşmalar çeşitli tartışmaları beraberinde getirdi. Bu süreçte İngiltere Başbakanı Therasa May eleştiri oklarının hedefi haline geldi. Anlaşmanın sağlanıp sağlanmayacağı, nasıl bir yol izleneceği ve alınan tepkilere nasıl yanıt verileceği merak konusu oldu. Bu konuda İngiliz hükümeti dersini iyi çalışmış gibi görünüyor. Yapılan yeni bir açıklamanın ardından her zaman B planları olduğunu açıklarlarken aynı zamanda B planının detayları belirlenmiş oldu.

Geçtiğimiz hafta İngiliz parlamentosu tarafından Brexit konulu bir oylama yapıldı. Bu oylamanın sonucunda ortaya çıkan sonuç büyük şaşkınlıkla karşılandı. Geçtiğimiz hafta yapılan oylama ile Brexit kararına karşı hayırların çoğunlukta çıkması tüm dünya genelinde büyük şaşkınlıkla karşılandı. İngiltere’nin bu konuda çoktan kararını verdiği ve uygulama için gün sayıldığı düşünülüyordu. Ancak oylama sonucunda işlerin değiştiği tespit edildi.

Avrupa Birliği Açıklama Yaptı

Kararın ardından Avrupa Birliği’nden yeni bir yanıt geldi. Geçtiğimiz hafta gerçekleştirilen oylamanın ardından belirsizliğin iki taraf içinde yıpratıcı olduğu ve bir an önce İngiltere’nin kararını vermeis gerektiği belirtilmişti. Bunun ardından Theresa May bugün yeni bir açıklama yaptı. Avam Kamarası’nda milletvekillerine seslenen May hükümetin Brexit yaklaşımı konusunda bir takım değişiklikler yapmasının son derece önemli olduğunu ortaya koydu.

Oylamanın ardından muhalefet kanadı May’ı çok eleştirmişti. Bunun üzerine ortaya çıkan temasların büyük bir kısmının yapıcı olduğu belirlendi. Konu hakkında çalışmalar devam ederken bir süredir B planı üzerine yoğunlaştıklarını dile getirdi. Görüşmeler sırasında karşıt görüşlerin ve Brexit sürecinde yaşanabilecek bazı olayların karşısındaki kaygılar dile getirildi. Bu kaygıların başında Brexit’in gerçekleşmesinin ardından ülkenin yaşayabileceği ekonomik ve sosyal bunalım olduğu öğrenildi.

Yeni plana öre anlaşmasız Brexit uygulamasının masadan kaldırılmasının önünde bazı engellerin olduğu ifade edildi. Bu engellere bakarak parlamentonun bir an önce anlaşmayı onaylaması gerektiği belirtilmiştir. Bu konuda hükümetin de bunu amaçladığı söyleniyor. Brexit tarihini erteleme konusunda yeni fikirler bulunuyor. Ancak bu fikirlerin doğru olmadığı bir kez daha dile getirildi. Erteledikçe sorunların büyümesinden dolayı endişe duyduklarını anlattı. Sadece İngiltere açısından değil Avrupa Birliği açısından da bu kararın olumlu karşılanmasının son derece küçük bir ihtimal olduğu konuşuluyor.

Ortak bir karar alıp ortak hareket etmenin ne kadar önemli olduğu vurgulanırken bu anlamda yeni bir referandumun yapılması bekleniyor. İkinci bir referandumda sorunların daha kolay tartışıldığı ve kafalardaki soru işaretlerinin giderildiği sistemin benimseneceği yönünde fikirler bulunuyor. Yeniden referandumla ilgili hayal kırıklığı yaratan sonuçların çıkması bir anlamda İngiltere’yi parçalamak ve dağıtmak isteyenlerin eline büyük kozlar vereceğinden dolayı İngiltere hükümeti ikinci referandumdan kesin sonuçlarla çıkmak istiyor. Bu durumda B planı devreye girecek ve yeni dönemde Brexit’in en hasarsız şekilde gerçekleşmesi planlanıyor.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*