Brezilya’da Yaşanan Felaketin Ardından Umutlar Tükeniyor!

Brezilya’da geçtiğimiz Cuma günü korkunç bir olay meydana geldi. Tüm dünya basınına yansıya olayda Brumadinho kentinde bulunan bir baraj aniden çöktü. Barajın hızla çöküşünün ardından altında kalan ve sular içinde kalan 58 kişinin hayatını kaybettiği öğrenildi. Bölgeye hemen yardım ekipleri geldi. Arama kurtarma çalışmaları sırasında ortaya çıkan bilgilere göre 300 kişinin kayıp olduğu belirlendi. Ülkede geçtiğimiz Cuma gününden beri ekiplerle birlikte arama kurtarma çalışmaları devam ediyor.

Bugün yetkililer tarafından yeni bir açıklama yapıldı. Ancak yapılan açıklama pek çok kişiyi derinden üzdü. Kurtarılması beklenen ve kayıp durumda bulunan 300 kişinin bulunması için çalışmaların devam edeceği ancak aradan geçen onca zaman sonrasında bu kişilerin sağ olarak bulunmasının çok mümkün görünmediği açıklandı. Ülkede her geçen dakika umutlar biraz daha tükeniyor.

Umutlar Giderek Tükeniyor!

Ülkedeki barajın uzun zamandır demir cevheri madenindeki artık tortuların temizlendikten sonra yeniden depolanması için kullanıldığı öğrenildi. Olayın yaşandığı gün öğle yemeği için izin kullanan işçilerin olduğu ve barajın çökmesi ile onlarca işçinin hayatını kaybettiği öğrenildi. Ayrıca barajın çökmesi sonucunda çevrede bulunan köyler çamur içinde kaldılar. Hayatını kaybeden kişilerin büyük bir kısmının balçığa saplandıkları ve oradan çıkamadıkları ortaya çıktı. Barajın neden çöktüğü kesin olarak bilinmiyor. Yetkililer önceliğin arama kurtarma çalışmalarına verildiğini ve ardından barajın çökme nedeni üzerinde duracaklarını belirttiler. Şimdiye kadar enkaz altından 58 kişinin cansız bedeni çıkarıldı.

Kurtarma çalışmalarına liderlik yaparak yürüten Albay Eduardı Angelo konu hakkında yeni bir açıklama yaptı. Açıklama pek çok kişiyi sevindirdi ancak umutsuz konuşulması büyük hayal kırıklığına sebep oldu. Yetki isim yaptığı açıklamalarda 48 saatlik çalışmanın tamamlandığını ancak bunca büyük bir felaketten 300 kişinin sağ kurtulmasının pek mümkün görünmediğini anlattı. HEr tarafın çamurla kaplanmasının ardından kayıp olan kişilere ulaşmak son derece zor. Helikopterle arama kurtarma çalışmaları havadan da devam ediyor.

Kocasını kaybeden gözü yaşlı bir kadın ise kocasını umutla beklediğini dile getirdi. Maden şirketi ülkede eleştiri oklarının hedefi haline geldi. Ancak Vale isimli şirket konu hakkında çok geçmeden bir açıklama yaptı. Şimdiye kadar yürütülen tüm çalışmaların belirlenen güvenlik prosedürüne uygun olarak gerçekleştirildiğini anlattı. İlk kurtarma çalışmalarında 192 kişinin sağ olarak kurtulduğunu ancak aralarında hem maden işçilerinin hem de bölge sakinlerinin bulunduğu 305 kişinin izine henüz rastlanmadığı belirtildi.

Brumadinho Belediye Başkanı olan Avimar de Melo Barcelos yaşanan felaket sonrasında maden şirketini suçladı. Olanların büyük bir sorumsuzluk ve beceriksizlik olduğunu dile getirdi. Gerekli denetimlerin gerektiği şekilde yapılmadığını iddia etti. Kentin neredeyse tamamının balçık içinde kalması ve hala kayıp kişilere ulaşılamaması ülkede kaosa neden oluyor. Ayrıca şirketin mal varlıkları üzerinde denetim başlatıldı. Bir miktar paralarının dondurulduğu öğrenildi. Ülkedeki pek çok kişi yakınlarının bir an önce bulunması için yardım bekliyor.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*