Bizimle iletişime geç
Sosyal İnsan

Sosyal İnsan

Broadway’de ‘Karagöz’ gösterimi

Kültür Sanat

Broadway’de ‘Karagöz’ gösterimi

Geleneksel gölge oyunu ‘Karagöz’, tarihinde ilk kez Broadway’de sahneye kondu.

Broadway'de 'Karagöz' gösterimi

Amerikalı seyircilerin büyük bir ilgi ile takip ettiği ve gösteri sonunda ayakta alkışladığı gösterim Ayhan Hülagü tarafından sahneye konuldu. Geleneksel oyun, Karagoz Theatre Company tarafından Broadway’de seyircilerin beğenisine sunuldu.

La Ma Ma Kukla Festivali kapsamında önceki gün Manhattan’da seyirciyle buluşan ‘Büyülü Ağaç’ adlı oyun, Amerikalı izleyicilerden yoğun ilgi gördü. Tiyatronun kurucusu Ayhan Hülagü’nün sahneye taşıdığı gösteriyi tiyatronun yönetmenlerinden Jane Catherine Shaw ‘tek kelime ile müthiş’ değerlendirmesinde bulundu.

500 YILDA İLK KEZ BROADWAY’DE

Karagoz Theatre Company, Karagöz tarihinde bir ilke imza attı. 2009 yılında UNESCO tarafından somut olmayan kültürel miras edilen Karagöz’ü Broadway sahnesine taşıyıp Amerikalılar ile buluşturdu. Amerika’nın prestijli tiyatro ekiplerinden La MaMa’nın ev sahipliğinde düzenlenen festival kapsamında izleyiciyle buluşan gösteri başta kukla sanatçıları olmak üzere izleyiciler tarafından yoğun ilgi gördü. Bu gösteriyle Karagöz 500 yılı aşan tarihinde ilk defa Broadway’de temsil edilmiş oldu.

La Ma Ma Kukla Festivali Amerika’da yenilikçi ve modern alternatif grupları görünür kılmak için düzenlenen köklü bir festival. Bu yıl 13 farklı gruba ev sahipliği tiyatro, farklı tarz ve üsluplardan oluşan oyunlardan özel proje hazırlayıp seyirciye sundu. Amerika’da geleneksel sanatları çağdaş yorumla sanatseverle buluşturan Türkiyeli sanatçı Ayhan Hülagü, klasik karagöz metinlerinden uyarladığı ‘Büyülü Ağaç’ adlı oyunuyla festivalde yer aldı. Karagöz gösterisiyle Amerikalı sanatseverleri kendine hayran bıraktıran sanatçı, “New York, Manhatten gösterisi Amerika turnemizin beşinci durağıydı. Amerikalı seyirciyle daha önce birçok defa buluştum. Broadway’deki temsil çok değerli ve heyecanvericiydi. Gösterilen ilgi beni çok mutlu etti.” dedi.

Festivalde projenin yönetmenliğini üstlenen Amerikalı sanatçı Jane Catherine Shaw, Karagöz’ün Amerikalı izleyiciler için çoşku verici ve fantastik olduğunu dile getirdi. Ayhan Hülagü’nün gösterisini ‘tek kelimeyle müthiş’ diye nitelendiren Shaw, ‘Karagöz gösterisi festivalde en çok ilgi performanslardandı. Bu sanatı canlı izlemek kukla, tiyatro ile uğraşan sanatçılar başta olmak üzere Amerikalı izleyiciler için büyük şans. Ayhan Hülagü gibi genç ve donanımlı bir sanatçının bu sanatı Amerika’da temsil etmesini takdir ve beğeniyle takip ediyorum.’ diye yorumladı.

Bilgisayar, internet ve sonrasında tabi ki gelişen teknolojiye olan ilgim eğitim yönümü belirlemede de kuvvetli bir gerekçe oldu. Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Bilgisayar Teknolojileri ve Programlama bölümünü tamamladım ve interneti daha profesyonel olarak kullanmaya başladım. Haberi okuyan tarafta değil, yazan tarafta olmayı tercih ettim.

Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Daha fazla Kültür Sanat

Yukarı