Bu Ülkede İnsanlar Farelere Tapıyorlar! Birlikte Yemek Yiyorlar!

Hindistan’ın Bikaner kentinde yaşayan insanların inandıkları ve kutsal gördükleri fareler şehrin her bölgesini kaplamış durumda! Pek çok kişinin korktuğu ve bir arada yaşamak istemediği için fare kapanlarını kullandığı durumda ülke farelerle birlikte yaşıyor. Kulağa son derece ürkütücü gelen bu şehirde insanların farelere taptıkları ve onları kutsallaştırdıkları öğrenildi. Burada yaşayan insanlar için bu son derece normal bir durum. Kentte bulunan ve ibadetlerin yapıldığı en önemli nokta olarak görülen Karni Mata Tapınağı’nda 20 bin farenin cirit attığı öğrenildi.

Bu tapınağa gelen binlerce insan buradaki farelerden kaçmak ya da korkmak yerine elleriyle beslemek için adeta birbirleriyle yarışıyorlar. Hatta kutsal gördükleri bu canlılarla aynı tabaktan yemek yedikleri bile oluyor. Oldukça mide bulandırıcı gelen bu durum bölge halkı için son derece normal.

Aynı Tabaktan Yemek Yiyorlar!

Dünyanın pek çok noktasında farklı dinlere inanan farklı inanışları hayata geçiren pek çok insan bulunuyor. Ancak bunlardan bazıları gerçekten sınırları zorluyor gibi görünüyor. En ilginç olan inanış ise Hindistan’da bulunuyor. Bikaner kentinde sayısı azımsanmayacak bir grup farelere tapıyorlar. Hindu oldukları belirlenen bu grup bölgeye gelen ziyaretçileri büyük bir endişeye sürüklüyorlar. Şehirde 20 binden fazla farenin yaşadığı ve bu farelerin büyük bir kısmının şehrin en önemli tapınağında adeta cirit attıkları öğrenildi. Bölge halkı devamlı tapınağa fareleri görmeye ve onları beslemeye geliyorlar.

Ancak fare besleme işi biraz yoldan çıkmış gibi görünüyor. Aynı tabaktan farelerle birlikte kendileri de beslenmeyi ihmal etmiyorlar. Bölgedeki tapınak ihtişamı ile son derece etkileyici görünüyor. İnsanların ibadetlerini ve dualarını yaptığı normal bir tapınak olarak görünürken aslında içi son derece ürkütücü. İçeriye inanışlar gereği ayakkabılar ile girmek yasak. Ancak içeride binlerce fare cirit atıyor. Bu yüzden bir turist olarak gelip tapınağı ziyaret etmek çoğu kişi için oldukça zor.

Bölgeye gelen insanlar farelere gözü gibi bakıyorlar. Sayıca son derece fazla olan fareler gelen insanların ayaklarının üzerinden atlıyorlar. İçeride adım atmak bile yasak. Farelere basmamak ve onları incitmemek için kapıda birtakım uyarılar bulunuyor. Ayakları sürüyerek ilerlemek bu uyarılardan birisi. Böylece yerde gezinen ve adım atmakta bile güçlük çekeceğiniz farelere basmamak için bir yöntem bulunmuş.

Yerel halk yanların getirdikleri yiyecekleri farelerle paylaşıyorlar. İnsanlara alışık olan farelere elleri ile yemek yediriyorlar. Bu da yetmezmiş gibi farelerin yemek kaplarından kutsal olduğunu düşünen bazıları yemek yemeye devam ediyorlar. Son derece mide bulandırıcı bu durum bölge halkı için son derece normal bir hareket. Bölgede fare öldürmenin cezaları var. Eğer istemeden bir fare öldürdüyseniz bunun için tapınağa altın ya da gümüş bir fare heykeli yaptırarak hediye etmek zorundasınız. Şehre gelen pek çok gezginin farelerle birlikte yaşayan yerel halkı büyük bir şaşkınlıkla karşıladıkları biliniyor.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*