Bu yıl ki Antalya Piyano Festivali’nde 285 sanatçı sahnede olacak

Bu yıl ki Antalya Piyano Festivali'nde 285 sanatçı sahnede olacak

Sanat yönetmenliğini branşın en yetkin isimlerinden şef Gürer Aykal’ın yapacağı festivalin ilk 2 gününde genç yeteneklerin yarışması da sanatseverler ile buluşturulacak. 2–3 Eylül’de düzenlenecek olan “Uluslararası Antalya Piyano Festivali Akademisi Genç Yetenekler Piyano Yarışması” ile jüri üyeleri Türkiye’nin genç yeteneklerini seyredecek. Yarışmayı kazananlar 4 Eylül akşamı AKM Aspendos Salonu’nda yine Gürer Aykal şefliğinde Antalya Devlet senfoni Orkestrası ile birlikte konser verme şansını yakalayacak.

Festival, 1 Eylül Cumartesi günü, İspanya’nın önemli Flamenko sanatçılarından Laura De Los Angeles’in vereceği konserle start alırken, bu ünlü sanatçının ilk Türkiye performansı olarak da kayda geçecek.

Festivalde yine, her yıl tekrar ettiği gibi “Uluslararası Antalya Piyano Festivali” kapsamında “Kamuran Gündemir Anısına Genç Yetenekler Resitali” verilecek. Bir başka isim olan Kenan Tatlıcı da piyanosuyla 5 Eylül’de sahnedeki yerini alacak.

Tüm dünyada kendi kuşağının en yetenekli piyanistleri arasında gösterilen Ivan “Melon” Lewis, festivalin 6. günü Antalya’nın yenilenen yüzü Sahil Antalya Yaşam Parkı’nda müzikseverle buluşmak üzere sahne alacak. Sanatçının solo projesi olan Ivan “Melo” Lewis & The Cuban Swing Express: Cubaing Forever, 6 Eylül Perşembe günü festival kapsamında ilk kez Türkiye’de olacak.

8 Eylül Cumartesi Günü, dünyaca ünlü besteci, piyanist Fahir Atakoğlu ve Antalya Devlet Senfoni Orkestrası, “Film Müzikleri Konseri” ile festival kapsamında izleyici ile buluşacak.

Festivalin kapanışı ise 9 Eylül Pazar günü, Dhafer Youssef konseri ile olacak. Sufi geleneğini, caz unsurlarını ve Arap lirizmini harmanladığı müziğini kendine özgün bir üslupla yorumlayan sanatçı, Diwan of Beauty and Odd albümünü müzikseverlerin beğenisine sunacak.

Yine festival kapsamında, Gülçin Anıl’ın fırçası ile müziğe dokunan resimlerini Antalya Kültür Merkezi Alt Fuaye’de sanatseverlerin beğenisine sunulacak.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*