Bizimle iletişime geç
Sosyal İnsan

Sosyal İnsan

Çav Bella eleştirilerini yorumladı

Magazin

Çav Bella eleştirilerini yorumladı

Geçtiğimiz haftalarda müzik sektörünün en çok konuşulan ismi, Çav Bella şarkısına çektiği klip ile Hilal Cebeci oldu.

Çav Bella eleştirilerini yorumladı

Hilal Cebeci, devrimci solun en bilindik şarkılarından ‘Çav Bella’ya çektiği klip ile eleştirilerin hedefi olmuş, bu tartışmalara çok sayıda isim dahil olmuştu. Yapılan tartışmaları Milliyet’ten Özay Şendir yorumladı. İşte Şendir’in o yazısı:

“Çav Bella polemiğini duydunuz mu? Duymuşsunuzdur muhakkak… Bir yanda Hilal Cebeci diğer yanda da Gökhan Özoğuz var. Tüm dünyada devrimci solun en iyi bildiği, en çok söylediği marşın, klibini çektiği için eleştiriliyor Cebeci. ‘Çav Bella’nın müziğini alıp, ‘Cevriye’ diye şarkı yapmıştı Gökhan Semiz ve Grup Vitamin 1991 yılında. Mehmet Taneri de ‘Sen, Sen, Sen’ diye bir aşk şarkısı haline getirmişti bu dünyanın en bilinen marşını.

Evet, bir marştır ‘Çav Bella’, orijinal adı ‘Bella Ciao’ olan bir İtalyan halk şarkısının, zaman içerisinde marşa dönmüş halidir. İtalya’da Po Ovası’nın pirinç tarlalarında sefalet içerisinde çalıştırılan, önce faşist Mussolini sonra da işgalci Nazilere karşı direnen bir adamın evde bıraktığı karısına söylediği şarkıdan türediği düşünülür. Kimi kaynaklarda, melodinin Eşkenaz Yahudilerin enstrümantal müziği olarak bilinen Klezmer’den türediği de yazılıdır.

Che Guevara’da Meze Olmuştu

Her neyse, Cebeci-Özoğuz tartışması yeni bir şey değil, tüm dünyada bu marşın saygıyla korunmasını isteyenlerle, ‘Önemli olan yayılması’ diyenler arasında uzun zamandır benzer tartışmalar yaşanıyor zaten. Hoş, Küba devriminin en bildik ismi Che Guevara’nın adının, Nathalie Cardone’nin pop şarkısı ‘Hasta Siempre’de meze olarak kullanıldığı, Küba deyince aklına sadece puro gelenlerin, o şarkıyla gece kulüplerinde dans ettiği bir dünyada yaşıyoruz. Hilal Cebeci, ‘Çav Bella’ya klip çekse ne olur, çekmese ne olur?”

Yönetim ve organizasyon alanında yüksek lisans eğitimine devam eden, uzun yıllar medya sektörü içerisinde bulunup, çeşitli platformlarda yazarlık yaptı. Şimdilerde ise sosyalinsan'da yazıyor, yazdırıyor.

Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Daha fazla Magazin

Yukarı