Çiçero Ne Zaman Vizyona Giriyor? Filmin Konusu ve Oyuncu Kadrosu

Çiçero

Başrollerinde Erdal Beşikçioğlu ile güzel oyuncu Burcu Biricik’in oynadığı Çiçero filmi için heyecan bekleyiş başladı. 2. Dünya Savaşı esnasında İngilizlerin belgelerin Almanya’ya taşıyan ve Çiçero kod adı ile tanınan Türk casus İlyas Bazna’nın hayatını içeren film için yüksek bir bütçe söz konusu…

Ayla ve Müslüm filmlerinin yapımcısı olan Dijital Sanatlar yeni bir filmin daha altına imzasını atıyor. Geçmiş zamandaki tarihe ışık tutan, 2. Dünya Savaşı’nda çok önemli bir rol üstlenen Türk ajan İlyas Bazna’nın hayatının beyaz perdeye taşındığı Çiçero, konusu kadar oyuncuları ile de büyük bir ses getiriyor. Yönetmenliğini Serdar Akar’ın üstlendiği Çiçero filminin başrollerinde Erdal Beşikçioğlu ile Burcu Biricik yer alıyor.

Çiçero Filmi Konusu

T4 adlı bir uygulama ile Nazilerin kendi halkının yanı sıra çocukları da etkileyerek yeni bir ırk yaratmak adına neler yapıldığını anlatan Çiçero filminde temel konu casusluk ve ajanlık… Ülkemiz sinema tarihinde bir ilk olacak Çiçero’nun sinema severler tarafından ilgi ile takip etmesi beklenmekte…

Çiçero

2. Dünya Savaşı’nın yıkıcı etkisi ile herkesin aklındaki soru aslında aynı. Ülkemiz de bu savaşta yer alacak mı? Yoksa çekimser mi kalacak? İşte tam da o Ankara’da bulunan İngiliz Büyükelçiliği’nde görev yapmakta olan ve kod adı Çiçero olan Türk ajan İlyas Bazna, İngilizlerin elinde bulunan 2. Dünya Savaşı’na ait tüm gizli belgeler ile birlikte bilgilileri Almanlara sızdırmaya kararlıdır. Nefes kesici sahneler ile beraber Türk ajan Çiçero’nun bu hamlesi savaşın seyrini değiştirecek cinsten. Ancak olanlar sadece bunlarla da sınırlı kalmaz.

Çiçero Ne Zaman Vizyona Girecek?

Çiçero filmi ülkemiz genelindeki sinema salonlarında 18 Ocak 2019 Cumartesi gününde vizyonda olacak.

Çiçero

Filmde asıl konunun sadece Türkler olmadığı bir o kadar da İngiltere ve Almanya ile beraber Avrupa ülkelerini de baz alması dikkat çekici unsurlardan biri haline geliyor. İlk defa böylesine bir yapıt içinde İsmet İnönü ile Churchill ve Hitler de yer alıyor. Filmin kadrosunda ise dikkatler çeken isimler de var. Çiçero gerçekten de muhteşem bir kahraman. Savaşın ardından gelen süreçte göz önüne alındığında ilginçlikler peşin sıra geliyor.

İlyas Bazna Kimdir?

1904 yılında Priştine’de dünyaya gelen İlyas Bazna, ailesi ile beraber Osmanlı topraklarını kaybetmeye başladıkça İstanbul’a gelir. Çocukluk çağında adı hırsızlık ile firar gibi suçlara karışan Bazna, Fransız mahkemesi tarafından yargılandıktan sonra 3 yıl hapse mahkum edilir. Fransa’da öğrenmiş olduğu dil ile kendisini bir anda İngiltere’de özel bir uşak olarak bulur.

Çiçero

Çiçero artık bir ajandır. İngiltere Büyükelçiliği’nde kişisel kasadan çok önemli fotoğrafları alarak bunları Almanlara gönderir. Bazna, gönderdiği bu belgelerle çok büyük paralar kazanır. Ancak Bazna, Almanlardan aldığı paraların sahte olması ile dolandırılır. Fakirlik içerisinde geçen senelerin ardından 1962 yılında yazdığı kitap ile kendisine maddi gelir sağlar. Daha sonrasında Almanya’ya giden Bazna, fakirlik içerisinde 66 yaşında hayatını kaybeder.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*