Çin Yine Yaptı Yapacağını! Dünyada Bir İlki Gerçekleştirdi!

Çin yine bir ilk ile tarihe geçti. Tamamı 3D printer ile yapılan ve sonunda üretilen tam 26 metrelik uzun bir köprü inşaatı gerçekleştirdi. Daha önceki incelemelerde köprünün yapımı için 1400 yıllık tarihi bulunan Zhaozhou Köprüsü model olarak alınmıştı. Uzun uğraşlar ve titizlikle sonuçlanan bir çalışmanın ardından köprü ilk kez Şangay’da kullanıma açıldı. Kulağa ilginç geldiği için üzerinden geçen insanlar ilk seferde bir tedirginlik yaşıyorlar.

Dünyada yine bir ilki gerçekleştirmeyi başaran ülke çalışmaların devamının geleceğini söylüyor. Tasarlanmış dünyanın ilk 3D unvanı ile anılmaya başladı bile! Daha önce Hollanda tarafından bisikletli geçişi için tasarlanan üç boyutlu baskı teknolojisiyle yapılan köprüsü 2017 yılında ilk kez hizmete açılmış ve çok ses getirmişti.

Çin Bir İlke İmza Attı

Çin’in en büyük şehirlerinden birisi olan Şangay bir ilke tanıklık etti. Pekin’de bulunan Tsinghua Üniversitesi Mimarlık Fakültesi tarafından oluşturulan bir ekip uzun zamandır 3D çalışmaları üzerinde duruyorlar. Bu süreçte 3D printer ile dünyanın en uzun beton köprüsü hayata geçirilmiş oldu. Sadece üç boyutlu yazıcı kullanılarak inşa edilmesi kulağa son derece ilginç geliyor. Köprünün uzunluğunun toplam 26.21 metre olduğu öğrenildi. Köprünün mimarisinde ülkenin en eski köprüsü olma özelliğini taşıyan Zhaozhou Köprüsü’nden ilham alındı. Bir süredir üzerinde çalışılan köprü sonunda tamamlandı. Yapılan testlerde son derece dayanıklı ve güvenilir olduğu belirlendi.

Köprünün üretilmesi kolay olmadı. 450 saatlik bir çalışmanın ürünü olduğu söyleniyor. Ancak sevindirici bir haber geldi. Standart köprü yapımında kullanılan maliyetin sadece üçte biri kadarı bu çalışmada kullanıldı. Hem estetik, hem dayanıklı hem de ucuz olması yeni fikirleri akıllara getirmeye başladı. Köprünün gövdesinde 44 adet 3D basılmış beton blok bulunuyor. Aynı zamanda 68 ayrı beton levha kullanıldığı öğrenildi. Beton bloklar önce parça parça basıldı. Sonradan robotik kol teknolojisi ile birleştirilmeye başlandı.

İnşaata başlamadan önce mimarlar ve mühendisler çalışmadan emin olmak istediler. Bunun için daha küçük bir model tasarlandı ve yapıldı. Ardından dayanıklılık testleri gerçekleştirildi. Testlerden geçmesi üzerine yeni ve büyük bir çalışma için harekete geçildi. Köprüde farklı teknolojilerde kullanıldı. İç gerilim ve deformasyon izlerinin mühendisler tarafından takip edilmesini sağlayan gerçek zamanlı bir sistem bulunuyor.

Köprü çeşitli kesimler tarafından eleştirilmeye başlandı bile! Teknolojik gelişmelerin bu denli yüksek kullanıldığı sistemde köprünün estetikten yoksun olması eleştiri oklarının hedefi haline geldi. Ancak kim ne derse desin Çin yaptığı bu çalışma ile dünyanın en uzun 3D köprüsünü tasarlamış oldu. Daha önce benzer çalışmalar yapılmış ancak bu kadar uzun olmadığı için gerektiği kadar dikkat çekmemişti. Şimdilerde üzerinden yaya geçişinin sağlandığı köprüyü görmek için pek çok kişi bölgeye akın ediyor. Çalışmaların farklı boyutlarının da yapılacağı müjdesi şimdiden verildi bile!

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*