Çoruh Nehrini Mesken Tutan Yaban Ördekleri, Vatandaşın Eliyle Besleniyor!

Kış mevsimi ve olumsuz hava şartlarının günlük hayatın yanı sıra doğal hayatı da kötü etkilediği Bayburt’ta, Çoruh Nehri yaban ördekleri ile doldu. Nehri adeta mesken haline getiren ördekler, kentte belediye ekipleri ve vatandaşlar tarafından özenle besleniyor.

Bayburt sınırları içerisinde yer alan Çoruh Nehri, göç eden yaban ördekleri tarafından istila edildi. Hemen hemen her yıl Aralık ve Ocak dönemlerinde kente göç eden yaban ördekleri, son birkaç yıldır sayılarını artırmaya başladı.

Yüzlerde Yaban Ördeği Pek Çok İl Arasından Bayburt’u Tercih Ediyor…

Mevsim ve olumsuz hava koşullarının hayvanları da kötü yönde etkilediği şu günlerde, kar ve buz kaplı Çoruh Nehri üzerini mesken edinen yüzlerce yaban ördeği, bölge halkının ve belediye ekiplerinin getirmiş olduğu yiyecekler ile karnını doyuruyor. Diğer pek çok ile kıyasla Bayburt’ta avlanma sayısının bir hayli az olması, ördekleri burada barınmaya itmiş gibi görünüyor.

Vatandaşlar Ördekleri Kendi Elleriyle Besliyor!

Kentte yer alan Kaleardı Camisi’nin bulunduğu bölgeden itibaren Çoruh Nehri boyunca hemen hemen her noktada görülebilen bu yaban ördeklerine karşı bölge halkının yoğun bir ilgisi bulunuyor. Bayburt halkı günün çeşitli saatlerinde getirmiş oldukları yiyecekleri, ördeklere kendi elleriyle yediriyor.

Yaban Ördeklerinin Şehre Renk Kattığı Düşünülüyor

Bölge halkından biri olan Mahmut Tümay, yaban ördekleri ile alakalı basın mensuplarına açıklamada bulunarak, ördeklerin şehre renk kattığını söyledi. Bu kış sezonunda, diğer yıllara kıyasla ördeklerin geç geldiğinden bahseden Tümay, evde bayatlamaya yüz tutmuş ekmekleri çöpe atmak yerine Çoruh Nehrine attığını, buradaki balıkların ve hayvanların bu ekmekler sayesinde karınlarını doyurduklarını anlattı. 2019 yılında ördeklerin geciktiğini, kendilerinin de bu geç kalışı merak ederek “acaba nerede kaldılar?” diye düşündüklerini aktaran Mahmut Tümay, bu hayvanların hem kent halkına, hem de kentin kendisine renk kattıklarını dile getirdi.

Öte yandan yaban ördeklerini besleyen isimlerden bir diğeri Burhan Çalışkan ise açıklamalarında, bu hayvanları adeta kendi kuşlarıymış gibi besleyip baktıklarını anlattı. Yaban ördekleri Bayburt’a göç etmediğinde endişelendiklerini dile getiren Çalışkan, hayvanlara ne olduğu, neden gelmediklerini merak ettiklerini, hatta onları özlediklerini söyledi. Bu yıl ise geç geldiklerini, fakat yine de geldiklerini ifade eden Burhan Çalışkan, bu yaban ördeklerine alıştıklarını, onları seviyor olduklarını belirtti.

Çoruh Nehrini İstila Eden Yaban Ördekleri Nerelerde Yaşar, Ne Yapar?

Yaban ördekleri, ördek alt familyasının dünya üzerindeki bütün sulak alanlarda yaşayabilen, perde ayaklı kuş türleri olarak bilinmektedir. Göl ve bataklık kenarlarından oldukça hoşlanan yaban ördekleri, Çoruh Nehri gibi hızlı akan nehir ve deniz kenarlarında da yaşar.

Bu Hayvanlar Çok Obur…

Yaban ördekleri, iyi bir yüzücü ve dalışı hayvanlardan biridir. Tüylerinin birbiri üzerine dizili olmasından kolay kolay ıslanmayan bu türler, sudan çıktıklarında hemencecik kuruyabilirler. Üstelik oldukça obur olan yaban ördekleri, bazen buldukları kurbağaları bütün olarak yutmaya çalışabilirler. Üstelik yaban ördekleri pek çok hayvana kıyasla daha uzun yaşarken, ömürleri 20 ila 30 yıl arasında değişebilmektedir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*