Deniz Çakır Soruşturmasında Yeni Karar! Deniz Çakır Neden Soruşturma Geçirdi?

Geçtiğimiz günlerde gündeme bomba gibi düşen Deniz Çakır hakkında savcılık tarafından bir karara varıldı. “Halkı kin ve düşmanlığa alenen tahrik etme” ve “özel hayatın gizliliğini ihlal etme” gibi suçlamalar ile açılan davasına takipsizlik kararı verilirdi. “Mensup olduğu dinin emir ve yasaklarına uygun davranmasından dolayı hakaret” suçlamaları ile açılan davası ise halen devam ediyor.

Beşiktaş’ta yer alan bir cafede bazı kadın müşterilere sataşması ve hakarette bulunması ile gündeme gelen Deniz Çakır’ın soruşturmasında bir karara varıldı. Savcılık, “Halkı kin ve düşmanlığa alenen tahrik etme” ve “özel hayatın gizliliğini ihlal etme” gibi suçlamalar için yürütülen soruşturmasında ek takipsizlik kararı verdi.

Şüpheli Çakır, O İki Soruşturmadan Ek Takipsizlik Kararı Aldı

Geçtiğimiz günlerde İstanbul Beşiktaş’ta yer alan bir cafede oturan ve bazılarının tesettürlü olduğu 7 kadın, mekana gelen Deniz Çakır’ın kendilerine nefret ve hakaret içeren söylemlerde bulunduğunu ifade ederek suç duyurusunda bulunmuştu. Yapılan bu suç duyurusunun ardından İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Basın Suçları Soruşturma Bürosu Savcılığı tarafından başlatılan soruşturmada, şüpheli Deniz Çakır hakkında yeni bir gelişme yaşandığı öğrenildi.

Soruşturmayı yürüten savcılık, kamu davası açılabilmesi adına şüphe oluşturabilecek yeteri kadar delil olmamasını gerekçe sunarak, Çakır’ın hakkında açılan “halkı kin ve düşmanlığa alenen tahrik etme” ve “özel hayatın gizliliğini ihlal etme” suçları ile açılan davasına ek takipsizlik kararı verdi.

Görüntü Almadığı Bilirkişi Raporuyla Sabitlendi

Savcılığın vermiş olduğu bu kararda, dosya içerisindeki deliller değerlendirmeye alındığında, her ne kadar şikayetçi olanların avukatı tarafından “halkı kin ve düşmanlığa alenen tahrik etme ya da aşağılama” ve “hakaret” gibi suçlamalar ile suç duyurusunda bulunulsa da, şüpheli oyuncu Deniz Çakır’ın cep telefonuyla o kişilerin fotoğrafını çekmediği ve görüntülemediği bilirkişi raporu ile sabit kılındı. Bu sayede de şüpheli Deniz Çakır’ın “özel hayatın gizliliği” suçunu işlememiş olduğu kayıtlara geçti.

“Sizin Yerini Burası Değil, Arabistan’a Gidin, İran’a Gidin…”

Öte yandan bu kararda, tanıklar tarafından bulunulan beyanlar ve dosya içeriğine göre, Deniz Çakır’ın, kendisinden şikayetçi olanlara söylediği iddia edilen “Arabistan değil burası, sizin yeriniz değil burası, Arabistan’a gidin, İran’a gidin… gibi söylemlerinin halkı kin ve düşmanlığa tahrik etme suçunun oluşmasında bir unsur olmadığı ifade edildi. Bu söylemlerin ancak “dini, siyasi, sosyal, felsefi, inanç, düşünce ve kanaatlerini açıklamasından, değiştirmesinden, yaymaya çalışmasından, mensup olduğu dinin emir ve yasaklarına uygun davranmasından dolayı hakaret” suçunun unsurlarını oluşturabileceği belirtilirken, bu suçlamalar ile açılan davanın ise devam ettiği dile getirildi.

Deniz Çakır Tüm Bu İddiaları Reddetmişti

Yaşanan o olayı hatırlayacak olursak, İstanbul’da bir alışveriş merkezinde yer alan cafede oturan kimileri tesettürlü olmak üzere toplamda 7 kadın, mekana gelen oyuncu Deniz Çakır’ın kendilerine hakaret ve söylem içerikli saldırıda bulunduğunu ifade ederek suç duyurusunda bulunmuştu. Yapılan bu suç duyurusunun ardından hakkında soruşturma başlatılan oyuncu Deniz Çakır ise, 11 Ocak 2019 tarihinde vekili ile beraber soruşturmayı başlatan savcılığa giderek ifade vermiş ve tüm suçlamaları reddetmişti.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*