Dizi sektöründe ki ‘Latin’ hegemonyası geride kaldı

Dizi sektöründe ki 'Latin' hegemonyası geride kaldı

Meksika’da yayın yapan Televisa’nın geçtiğimiz yıla ilişkin gelir raporunda yer alan bir ayrıntı, Latin dizilerinin durumunu ortaya koydu. Bir dönemi kasıp kavuran latin dizileri, bugün kendi ülkelerinde dahi popülerliğini yitirdi. Öyle ki Televisa gelirlerinin yalnızca %45’i pembe (telenovela) dizilerden gelmiş.

Bugün bir televizyon kanalının gelirlerinin büyük çoğunluğunu dizilerin oluşturduğu göz önüne alındığında, %45’lik oran içler acısı bir durum olarak nitelenebilir. Geçtiğimiz ay Dünya’ca ünlü bir gazete “Telenovela yeniden başlayan bir tarz” başlıklı bir yazı bulunuyordu. Makalede özetle, “Güney Amerika’da üretilen bu şerbet tadında diziler dünyayı fethettikten sonra, bugün köhne ve kullanılmayacak duruma gelmiştir.” yazıyordu. Netflix’in de bir alternatif olarak sektörü vurduğuna değinildi.

Sina Koloğlu ise duruma farklı ve bizce de doğru bir bakış açısı ile yaklaşıp, Latin dizilerini Türk dizilerin bitirdiğini söyledi. Öyle ki Latin bölgelerinde bugün 10’larca Türk dizisi gösteriliyor ve her geçen gün yeni bir dizimizi daha ihraç ediyorlar.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*