Dizi sektörünü dizi ihracatı ayakta tutuyor!

Dizi sektörünü dizi ihracatı ayakta tutuyor!

Dizi yapımcıları ve kanallar oyuncuların ücretlerinde indirime gitmesini beklerken, yüksek ücret talep eden oyuncular ile çalışmak yerine, fiyatı daha uygun ve izleyicisi olan oyuncular tercih edilmeye başlandı. Yeni ekrana gelen ya da gelmeye başlayacak dizilerde, aldıkları dudak uçuklatan ücretler ile konuşulan isimlerin olmayışı da ‘ekonomik krizin’ yansıması olarak görülüyor.

Sektörün durumu ile ilgili bir yapım firmasının sahibi ile konuşan Sina Koloğlu, Milliyet’teki köşesine aralarında ki bu diyaloğu aktarırken, sektörün ‘alarm’ verdiğini söyledi. İşte Koloğlu’nun o yazısı:

Sektörün en eski yapımcılarından birine, “Piyasa nasıl?” diye sordum.”Ciddi daralma var. Şöyle diyeyim, yüzde 30-40 civarında… Hiç böyle olmamıştı” cevabını verdi. Banka kredisiyle çalışan bir sistem. Dizi paraları çabuk ödenmiyor. Öyle olunca, kredi sistemi çözüm yolu olmuş. Bugüne kadar faizler rahatsız etmemiş. “Şimdi yüzde 30’lardan bahsediliyor. Bu durumda bizim dizi çekmemiz mümkün olabilir mi? Şu sıra kâr eden ne yapımcı ne de televizyon var” diye devam etti.

VAHİM AÇIKLAMA

“Ayakta durabiliyorsak, bir tek nedeni var; dizi ihracatı… Olmasa, bugün dükkanı kapatmak durumunda kalabiliriz.”

Bir dizisi final yapıyor. Yeni çekim için tereddütlü. “Proje ihracatımızın devam etmesi için gerekli olan koşullar ne durumda?’” diye sordum. “140 dakika dizi olur mu? Senaristler de haklı. Yeni özgün senaryo ve dizi çıkması mümkün değil” yanıtını verdi. Yapımlar uzun, çünkü kanalın para kazanması için reklam girmesi lazım. Reklama girmesi için de sürenin uzaması gerek. Reklam gelirleri düşük olduğu sürece, sürenin kısalması da mümkün değil. Uzun diziyi yazmak zor, sonuç olarak kalite düşüyor. Kalite düşünce de ihracat zorlaşıyor.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*