Dülkadiroğlu Belediyesi’nden ikinci müze

Dülkadiroğlu Belediyesi'nden ikinci müze

Kurtuluş mahallesinde açılan Somut Olmayan Kültürel Değerler Müzesi Belediye’nin Kahramanmaraşa kazandırdığı ikinci müze olurken, ilki şehrin mutfak kültürünü kayıt altına alan mutfak müzesini hizmete açmıştı.

Dulkadiroğlu Belediye Başkanı Necati Okay, belediyenin sözü ve yazı kalıcı yapacağını söylerken, Kahramanmaraş’ın tarihi ve kültürel değerlerini göz önüne almak için pek çok çalışmayı hayata geçirdiklerine açıkladı.

Belediye olarak bilhassa konak yenilemelerine ayrı bir özen gösterdiklerini ifade eden Okay, “Kahramanmaraş Valiliğimiz ile birlikte SODES projesi kapsamında somut olmayan korunması ve yaşatılması oldukça güç olan soyut mirası korumak ve sürdürmek üzere bu müzeyi açtık. Burada toparlanacak olan veri ve değerler korunmak üzere Maraş Araştırmalar Merkezi’ne iletilecek. Geçmişten günümüze aktarılan bu değerlerin korunması ve tanıtılması noktasında da müzemiz devreye girecek. Şehrimizde okuyan tüm öğrencilerin bir kerede olsa burayı ziyaret etmesine sağlayacak bir proje üzerinde çalışıyoruz” açıklamasında bulundu.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*