Dünyada Ağızları Açık Bırakacak İlginç Yasaklar!

Günümüzde farklı şehirleri görmek, yeni insanlarla tanışmak ve farklı kültürleri yakından tanımak artık çok kolay. Birkaç kısa işlem ve bir uçak biletine bakan bu süreçte gittiğiniz ve gezdiğiniz ülkelerde alışık olmadığınız bazı durumlarla karşılaşabilirsiniz. Eğer yeterince zamanınız ve maddi anlamda gücünüz varsa dünyanın diğer ucuna bile gidebilirsiniz. Ancak gidilen ülkelerde uyulması gereken kurallar ve çiğnenmemesi gereken bazı yasaklar olabilir. Kendi ülkemiz ve yaşam şartlarımız düşünüldüğünde oldukça normal olarak görülen bazı durumlar ziyaret ettiğimiz ülkelerde tuhaf karşılanabilir, hatta yasak olduğu için cezalandırılabilirsiniz.

Dünya ülkeleri arasında bazı yasaklar herkesin ağzını açık bırakacak cinsten. Özellikle Türk insanları için konulan yasaklar büyük şaşkınlıkla karşılanıyor. Peki ne bu yasaklar? Yasaklar çiğnenirse ne olur?

Sri Lanka’da Buda Heykellerinin Önünde Fotoğraf Çekilemezsiniz!

Sri Lanka’da bazı inanışlar yasakları beraberinde getiriyor. Bölgeye geldiğiniz zaman budist simgelerine karşı kötü muamelenin yapılması, sokaklarda bulunan Buda heykellerinin bir obje olarak kullanılarak önünde fotoğraf çektirilmesi yasaktır.

Daha önceden yaptırdığınız bir Buda dövmeniz varsa dövmenizi kapatarak gezmenizi tavsiye ederiz. Buda heykellerine ve dövmelerine karşı ülkede büyük bir hassasiyet olduğu için bu tür durumlar hoş karşılanmıyor.

Birleşik Arap Emirliklerinde Küfür Etmeyin

Arap Emirliklerinde konuşmalarınıza ve tavırlarınıza dikkat etmek zorundasınız. Ülkede küfür etmek ve küfür anlamına gelen çeşitli el hareketlerini kullanmak yasak. Bu tür davranışların tespit edilmesi halinde insanlar bazen cezalandırılıyorlar. Ya hapse atılıyorlar ya da ülkeden atılıyorlar.

Tayland’da Elektronik Sigara Kullanamazsınız

Tayland’da ülkemizdeki pek çok kişiyi zorlayacak bir yasak bulunuyor. Ülkeye elektronik sigara ve benzeri ürünleri sokmak kesinlikle yasak. Gizlice sokup keyfine bakmak isteyenler için yakalanmaları halinde 10 yıla kadar hapis cezası verildiğini söylememiz gerekebilir. Bölgedeki sigara içme yasağı ile göz alıcı güzellikteki doğal güzelliklerin korunması amaçlanıyor.

Japonya’da O İlaçları Kullanamazsınız

Japonya’da ilaçlar hakkında yasaklar var. İçerisinde kodein maddesinin bulunduğu bazı ağrı kesici türündeki ilaçların ülkede satışı kesinlikle yasak. Ülkeye girişte yanınızda götürdüğünüz ilaçların içeriğine çok iyi bakmanız gerekiyor. Bu tür ilaçlarla yakalandığınız zaman sınır dışı edilebilir ya da polis tarafından gözaltına alınabilirsiniz.

Türkiye’de Paraya Zarar Vermek Yasak

Türkiye’deki yasakları merak ettiğinizi biliyorum. Ülkemizde Türk ulusuna, bayrağına ve paramıza yapılan saygısızlıklar affedilmiyor. Bu tür davranışlar hakaret olarak algılanırken 6 ay ile 3 yıl arasında hapis cezasının olduğunu söyleyebiliriz.

Ukrayna’da Sokaklarda Sigara ve İçki İçemezsiniz

Ukrayna’da yasakların olabileceği pek aklımıza gelmez. Ancak halka açık yerler olarak tabir edilen toplu taşımalar, parklar, stadyumlar ve devlete ait olan kurumlarda alenen sigara ve alkol tüketimi kesinlikle yasaklanmış durumda.

Fransa’da Denize ve Havuza Girerken Dikkat!

Fransa’da gelen tatilcileri bekleyen ilginç bir yasak var. Bölgede bulunan plajlara ve havuzlara özellikle erkekler için bol şort ve mayo yasağı getirildi. Slip mayo giymekten hoşlanmayanlar için bu oldukça kötü bir haber. Bol bir şort ya da mayonuz varsa denize ve havuza girmeyi unutabilirsiniz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*