Dünyayı Etkileyecek En Ciddi Olay! Afrika’daki Ciddi Nüfus Artışı

Dünya nüfusu her geçen gün artmaya devam ediyor. Hızla artan nüfusun etkileri ilerleyen yıllarda tüm dünyada daha net görülmeye başlayacak. Bu süreçte refah seviyesi düşük olan bölgelerden birisi olan Afrika’nın etkisi son derece fazla. Dünya üzerinde yaşanacak pek çok olay karşısında ilerleyen yıllar için Afrika’nın etkisinin kendisini göstereceği düşünülüyor

Nüfus artışı kontrollü bir şekilde gerçekleştiği zaman olumlu bir durum olarak karşılanıyor. Ancak uzmanlar tarafından yapılan araştırmaların sonucuna göre ilerleyen yıllarda yaşanacak nüfus artışının büyük bir kısmının Afrika bölgesinden gerçekleşmesi bekleniyor. Önümüzdeki 100 yıla geniş açıyla bakacak olursak bu durum tüm dünyanın dengesini bir anda sarsabilir.

Afrika Bölgesi Nüfus Artışında Öne Geçecek

Bugün sayısal verilere baktığımız zaman dünya nüfusunun ortalama 7.5 milyar olduğunu söyleyebiliriz. Gelecek yıllara bakacak olursak tahminlere göre 2100 yılında dünya nüfusunun 11 milyarın üzerine çıkması bekleniyor. Yani bu demek oluyor ki 100 yıl sonra dünya nüfusu 3 ile 3.5 milyar arasında ciddi bir artış kaydedecek. Araştırmalarda dengesiz bir durum göze çarpıyor. Yaşanacak olan nüfus artışının neredeyse günümüz şartlarına bakarak Afrika bölgesinden gerçekleşeceğini söylemek hiçte zor değil.

Gelişmiş ülkelerde çocuk sayısı bir ailede ortalama 1.5 olarak belirlendi. Özellikle istatistiklerde Asya, Avrupa ve Kuzey Amerika bölgeleri ön plana çıkıyor. Güney Amerika bölgesinde durum biraz daha değişerek ortalama çocuk sayısı aileler için 2 olarak belirlenmiş. Ancak günümüzde aile başına düşen ortalama çocuk sayısının 4 olması nüfus artışındaki dengesizliği bir kez daha ortaya koyuyor. Dünya nüfusunun sabit kalması için istatistiklere göre aile başına düşen çocuk sayısının 2.1 olması gerekiyor. Ancak bu sonuçların üzerine çıkan Afrika tüm dengeyi alt üst ediyor.

Araştırmalar sonucunda sadece bugün dünyada 6 milyon çocuk doğdu ve bu çocukların 3 milyonu Afrika’da!

Ülkelere Göre Nüfus Değerlendirmesi

Afrika ülkeleri arasında bir değerlendirme yapmamız gerekirse Nijerya bugünkü 199 milyon nüfusu ile dünya üzerinde en hızlı büyüyen ülke olarak gündeme gelmiştir. Ancak bu büyüme sadece nüfus açısından geçerli. Afrika bölgesinin en kalabalık ülkesi olarak nam salan Nijerya’nın nüfusunun 2050 yılına gelmeden nüfus olarak ABD’yi geçmesi bekleniyor.

Bir Afrika ülkesi olan Etiyopya içinde durum değişmiyor. 1999 yılında 50 milyon nüfusa sahip olan ülke bugün yapılan sayımlarda 100 milyon sınırını geçmiş durumda. Ülkede bir kadın başına ortalama 4.5 çocuk düşüyor. Artan nüfus bölgede yoksulluğu da artırmaya devam ediyor.

İlerleyen yıllarda uzmanlar tarafından öngörülen sorunlar ele alındı. Nüfus hızlı bir şekilde arttıkça insanların beslenme ve sağlık sorunları ortaya çıkacak. Ülkelerin içinde yoksulluktan dolayı iç savaşlar çıkacak. Pek çok kişi göç etmek için Avrupa ülkelerine gitmek isteyecekler ancak günümüzde de çok net görüldüğü üzere Batının göçmenlere yönelik tavrı çok net. Hızla artan nüfus ve buna sebep olan Afrika ilerleyen yıllarda dünya için büyük bir tehlike olacak.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*