Edis: “Bireysel olarak değişmeden, toplumsal olarak değişemeyiz”

Edis: "Bireysel olarak değişmeden, toplumsal olarak değişemeyiz"

Son dönemlerin yükselen müzik yıldızlarından biri olan Edis, Posta’ya verdiği röportajda, cinsiyet ayrımcılığı ile ilgili konuşarak, genç kitlesine de naçizane tavsiyelerini aktardı.

KÜÇÜK BİR HEDİYE

Gergin, umutsuz ve mutsuz bir toplum haline geldiğimizi söyleyen ve “Genç bir kitlem var. Naçizane mesajımı vermek istedim. Kimseyi yönlendirmek haddim değil ama en azından kendimden birkaç parça verirsem kendi yollarını bulmalarında onlara küçük bir hediye olur diye düşündüm” ifadelerini kullanan Edis, şu sözleri kaydetti;

CİNSİYET ARASI AYRIM OLMAMALI

Annesi, anneannesi ve teyzesi tarafından büyütüldüğü için feminist bir yaklaşımı benimseyen Edis, “İnsanlığın temel kavramlarının başında cinsiyet geliyor. Cinsiyet eşitliğine nasıl bakarsanız hayatınız öyle şekilleniyor. Anaerkil bir ailede büyümek yaşadığım toplumdaki birçok şeye eleştirel bakma fırsatı sundu bana. Ve o fırsatlar dahilinde dünyayı daha kolay anlayabildim. Bilinçaltımızda hiyerarşik bir durum var ve kullandığımız dil bile hep kadın bedeni üzerinden yürüyor. Benim için esas olan cinsiyet eşitliği” dedi.

BİREYSEL DEĞİŞİM ŞART

Sözlerine devam eden genç şarkıcı, bu değişimin bireysel olarak başlatılınca mümkün olduğuna değinerek, “Maalesef toplum olarak çıldırıyoruz hepimiz. Her şeyi karşıdan bekliyoruz, bu saçma. ‘Bireysel olarak ben ne yapıyorum? Mevcut sorunla ilgili destekçi miyim, köstekçi miyim?’ diye düşünmek gerekiyor. Birini yargıladığımızda ya da dedikodusunu yaptığımızda ne kadar cinsiyetçi konuşuyoruz? Bunları sorgulamamız lazım. Toplumsal değişimler öyle kolay olmaz, bireysel değişimle başlar. Bu uzun bir yol. Her ne kadar tahammülümüz azalsa da olaya hep iyi tarafından bakıyorum. Umutsuz değilim yani.” diye konuştu.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*