Elit Mahkumlara Özel Yeni Hapishane! Özel Hizmetler Sunulacak

Çin’de tüm dünya tarafından büyük şaşkınlıkla karşılanan bir karar verildi. Elit mahkumların normal mahkumlarla aynı hapishane içerisinde aynı şartlar altında hizmet almasını engellemek için bazı çalışmalar yapılıyor. Çin’de üst düzey görevlerde bulunan ancak sonrasında çeşitli yolsuzluk haberleri ile gündeme gelerek yargılandıktan sonra hapis cezası almasına karar verilen Çin Kominist Partisi üyeleri için ayrıcalıklı hapishane hizmetlerinin sunulmasına karar verildi. Ülkede gazeteler tarafından hazırlanan haber sonrasında ülkede yolsuzluk sebebiyle uzun süreli hapis cezası ya da müebbet cezası alan kişiler ele alındı.

Yolsuzlukla suçlanan kişiler arasında önemli isimlerinde bulunması tartışmaların fitilini ateşledi. Yapılan incelemeler sonrasında yolsuzluk ile yargılanan ve hapishaneye gönderilen eski güvenlik çarı ve Çin Kominist Partisi Politbüro Daimi Komite üyesi olan Cou Yongkang yer alıyordu. Yine yolsuzluk davalarında Çin Kominist Partisinden yargılanan pek çok ismin olduğu belirlendi. Bu isimlerin hapishanelerde hangi şartlar altında yaşadıkları merak edildi. Özellikle sosyal medya üzerinden bu kişilerin en zirveden en dibe batışları hakkında çeşitli mizahi paylaşımlar yapılıyor. Ancak gerçek kısa sürede anlaşıldı. Bu kişilerin elit mahkum unvanı ile değerlendirildikleri ve hapishanelerde ayrıcalıklı hizmetlerden yararlandıkları ortaya çıktı.

Elit Mahkum Olarak Anılıyorlar

Çin’in başkenti Pekin’de Çanping bölgesinde yüksek güvenlikli bir hapishane olan Çingçıng’da kaldıkları öğrenildi. Bu kişilerin daha önce siyasetin önemli isimleri olmalarından ve pek çok siyasi çalışma gerçekleştirmelerinden dolayı diğer mahkumlarla bir tutulmuyorlar. Diğer mahkumlar arasında ‘elit mahkum’ olarak adlandırılıyorlar. Kurallar gereği hapishanede mahkumların tek tip kıyafet giymeleri bekleniyor. Ancak bu mahkumların ayrıcalıklı durumlardan faydalandıkları için istedikleri kıyafetleri giyebildikleri belirlendi.

Müebbet hapis cezası aldığı için hayatının geri kalan kısmını içeride geçirecek olan Cou bu süreç içerisinde kendisine özel tarım yapabileceği küçük bir bahçe istedi. Bu bahçe isteği hapishane yönetimi tarafından olumlu karşılandı. Bir süredir kendisine ait olan bahçede tarım yaptığı öğrenildi. Ziyaretçileri ile diğer mahkumlara göre daha rahat görüşme imkanı buluyor. Bunun ardından bahçesinde özel olarak yetiştirdiği sebze ve meyveleri gelen ziyaretçileri ile paylaşabildiği öğrenildi.

Diğer bir ilginç durum ise gardiyanlarında elit mahkum olarak adlandırılan kişilerle daha yakından ilgilendiği belirlendi. Hapishane şartları içerisinde ayrıcalıklı olduğu belirtilen kişilerin daha rahat etmeleri için her türlü imkan sağlanıyor. Diğer mahkumların ise içten içe bu durumdan rahatsız oldukları iddia ediliyor. Kim mutlu olurdu ki? Diğer mahkumlar ise ceza sürelerini daha rahat geçirmek adına elit mahkumlarla yakın olmanın yollarını arıyorlar.

Elit mahkumların hapishanelerde elde ettiği ayrıcalıklar ülke çapında da konuşulmaya başlandı. Kimi daha önce siyasetin içinde bulunmuş ve önemli işler yapmış kişilerin ayrıcalıklı olmasını savunurken kimi de diğer mahkumlara haksızlık yapıldığını, suçlu oldukları için gerektiği gibi suçlarını çekmeleri gerektiği ifade ediliyor. Peki sizce nasıl olmalı?

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*