Esat Kabaklı 50. Yılını Kutladı

Geçtiğimiz gece Esat Kabaklı vermiş olduğu bir konserle birlikte 50. sanat yılını kutladı. Esat Kabaklı’nın konserine TBMM Başkanı ve AK Parti İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Binali Yıldırım, Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın ve İBB Başkanı Mevlüt Uysal ile birçok ünlü katıldı.

Gece boyunca tüm seyircilerine eşsiz bir konser veren Kabaklı’nın repertuvarında Bil Oğlum, Altın Hızma Mülayim, Malazgirt’ten Başlar Türk’ün Seferi, Dağ Üstüne Dağı Koysam, Meydanlar, Göllübağ’a Selam, Kirve Memi, Bir Mucize Olaydı, Dağlarına Kar Olurum, Çanakkale Bugün Toz ile Duman ve Bu Vatan Bölünmez Bu Bayrak İnmez eserleri yer aldı. Repertuvarda yer alan şarkıların büyük bir çoğunluğu sanatçının kendisine aitti.

Sahne boyunca yaptığı konuşmalarla da dikkat çeken Kabaklı, konsere gelen ve kendisine destek veren herkese teşekkür etti ve “Demin Cumhurbaşkanımız aradı, onunla konuştuk. O da desteğini verdi. Bu günler koşturma günleri.” diyerek gece boyunca şarkılarını seslendirdi.

Çırpınırdın Karadeniz’e Büyük Beğeni

Esat Kabaklı’nın sahnesinde dün akşam Adile Kurt Karatepe, İbrahim Sadri, Nurullah Akçayır ve Orhan Hakalmaz da vardı. Kabaklı’ya eşlik eden ünlü isimler bu özel gecede sanatçıyla beraber “Çırpınırdın Karadeniz” şarkısını seslendirdi. Seslendirilen şarkı büyük beğeni topladı.

Çırpınırdın Karadeniz şarkısı seslendirilirken sahnede Türk bayrağının da açılması seyirciler tarafından ayakta alkışlandı.

Sanatçının söylemiş olduğu “Çanakkale Bugün Toz ile Duman” ve “Bu Bayrak” şarkılarının klipleri de bu konser sayesinde ilk defa sanatseverler ile buluşmuş oldu. Konser sırasında TBMM Başkanı ve AK Parti İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Binali Yıldırım, Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal sahneye çıkarak sanatçıya çiçek ve hediye takdim etti. Yıldırım, Kalın ve Uysal ile birlikte sanatçı “Bil Oğlum” şarkısını seslendirdi.

Plaket Takdim Edildi

Yapılan konser ve etkinliğe Türk Edebiyat Vakfı, Türk Dünyası Araştırmaları Vakfı ve Türkiye Yazarlar Birliği tarafından Esat Kabaklı’ya plaket verildi. Plaket sonrasında TBMM Başkanı ve AK Parti İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Binali yıldırım konuşma gerçekleştirdi. Sanatçı Esat Kabaklı’nın 50. sanat yılı konserinde Yıldırım, “Benim bir talebim var. Malazgirt’i, Sarıkamış’ı, Yemen’i, Çanakkale’yi anlattınız bize. İstanbul da sizin yeteneğinize, dilinizden dökülecek yürekli sözlere konu olsun istiyorum. İstanbul’u bir de sizin gür sesinizden, insanın içine işleyen sazınızdan dinlemek istiyorum. Bu şehri herkes sever ama sanatçılar bir başka anlatır. Daha nice sanat yılları geçirmenizi diliyorum.” şeklinde konuşmasını yaptı.

Konser, Cemal Reşit Rey Salonu’nda gerçekleşti.

Esat Kabaklı Kimdir?

1954 yılı doğumlu olan Kabaklı, Elazığ’da dünyaya gelmiştir. Kendisi Türk Halk Müziği sanatçısıdır. Elazığ Devlet Mühendislik ve Mimarlık Akademisini bitirmiştir. 1986 yılında İTÜ Türk Musikisi Devlet Konservatuvarını da bitirerek sanat hayatına başlamıştır. Elazığ Musiki Cemiyetinde kurduğu Halk Müziği Topluluğunu uzun yıllar yönetmiştir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*