Eski TRT sunucusu Sayra Orkan ölüm kalım mücadelesi veriyor!

Eski TRT sunucusu Sayra Orkan ölüm kalım mücadelesi veriyor!

Ağır bağırsak kanaması nedeni ile hastanede yoğun bakımda tedavi gören Sayra Orkan’ın üzücü durumunu, ünlü isimlerin kötü haberlerini vermesi ile ünlenen Onur Akay duyurdu.

Ses sanatçısının oğlu ile görüşen Akay, “1964 ve 1969 yılları arasında Türk sanat müziği şarkılarını aranjman şeklinde okuyarak dikkat çeken ve çok sayıda 45’lik plak yapan ses sanatçısı ve sunucu Sayra Orkan, uzun yıllardır Çeşme Alıçatı’da inzivaya çekmişti. Değerli sanatçımız İzmir Yeşilyurt Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne kaldırıldı. Oğlu İstemihan Orkan’la görüştüm ve değerli sanatçımızın çok ağır bir bağırsak kanaması geçirdiğini öğrendim. 81 yaşındaki sanatçımız için dualarınızı esirgemeyin.” diyerek sanatçının durumunu özetledi.

SAYRA ORKAN HAKKINDA

1937 yılında İstanbul’da doğan sanatçı, Ticari İktisadi İlimler Akademisi’nden mezun oldu. Nasibin Mehmet Bey, Refik Fersan ve Fehmi Tokay gibi Türk musikisinin büyük isimlerinden dersler alan Sayra Orkan, çok sayıda plak çalışması yaptı. 1959 yılında TRT İstanbul Radyosu’nun açtığı ses sanatçısı sınavını kazanan sanatçı, daha sonra TRT’de sunuculuk da yapmaya başladı.

Müzeyyen Senar, Yıldırım Gürses ve Emel Sayın gibi dönemin ünlü isimleri ile sahne çalışmaları ve söyleşiler yapan Sayra Orkan, Almanya’da televizyona çıkan ilk Türk sanatçı oldu. TRT radyolarında ve ekranlarında sayısız söyleşileri yayınlanan ve aynı zamanda yazarlık kariyeri de olan Sayra Orkan’ın, Akşam gazetesi ve Tercüman gazetesinde yazıları yayımlandı.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*