Fatih dizileri Türk dizi tarihini en çok zarar eden yapımları oldu!

Fatih dizileri Türk dizi tarihini en çok zarar eden yapımları oldu!

Ünlü yapımcı Fatih Aksoy’un 2013 yılında izleyici ile buluşturduğu Fatih ve O3 Medya’nın 2018 Mart’ta ekranlara taşıdığı Mehmed: Bir Cihan Fatihi isimli diziler Türk dizi tarihinin en büyük zarara uğratan yapımları oldu.

Sinema filminin başarısının arkasında, bilinen bir olayı ortaya koyması ve Türk tarihinin önemli bir olayı olması yatarken, dizide ise öncesi ve sonrasına değinilmek istendi, elde düzgün bir bulgu ve senaryo yoktu bu da başarısız olmalarının nedeni oldu.

Fatih Sultan Mehmet’i televizyon ekranlarına taşımaya yeltenen iki yapım şirketine de büyük zarar veren, bırakın bir süre izlenmeyi daha 10 bölüm görmeden iki yapımda ekrana veda etti. Fatih Aksoy bu başarısızlıktan öğrendiği şeyi, “Dünde geçen bir şeyi yapmayacağım” diye ifade etti.

2013 yılında doların 1.2 TL olduğu dönemlerde, 7 milyon dolar yani neredeyse 10 milyon para batırması ile televizyonculuk tarihinin en büyük batık işine imza atan Fatih Aksoy’un durumundan feyz almayan O3 Medya (Saner Ayar) çok daha dev bir prodüksiyon ile Mehmed: Bir Cihan Fatihi dizisini yine aynı kanal’a Kanal D ekranlarına taşıdı. Bu işten ettiği zarar ise Fatih Aksoy’un zararından çok daha fazlaydı!

Fatih Aksoy, Fetih 1453’ü sinemaya taşıyan kardeşi Faruk Aksoy’un sinemada nasıl başarılı olduğunu, kendilerinin ise neden başarısız olduğunu şu sözlerle anlattı:

“Fatih’in İstanbul’u alışı çok önemli bir olay. Ben bu kadar büyük bir olayın sonrasını anlatmaya niyetlendim, olmadı. Saner, öncesini anlatmaya çalıştı, o da tutmadı. Faruk sinemada olayın kendisini anlattı, rekor kırdı.”

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*