Feile an Phobail festivalinde Türk kültürü sergilendi

Feile an Phobail festivalinde Türk kültürü sergilendi

İzmir Ekonomi Üniversitesinde akademisyenlik yapan Angela Burns, Ayasofya Müzesi, Efes Antik Kenti, İzmir Elhamra Opera Binası ve Urla’nın balıkçı kayıkları gibi Türkiye’nin önemli tarihi unsurlarını illustrasyon sanatı ile ortaya koydu.

Akademisyen Burns, Türkiye ve İrlanda’dan illüstrasyona dönüştürdüğü 12 eserini sergilediği festival ülkenin en büyük ve önemli etkinliği olarak öne çıkıyor. Bu yıl 30’ncusu gerçekleşen etkinlikte, İrlanda ve yurtdışında yaşayan 40’dan fazla sanatçı da eserlerini sergiledi. Kültürlerin birleşmesi ve kimliğin dönüşümünü eserlerine yansıttığını kaydeden Burns, 12 yıldır Türkiye’de yaşadığını, ülkeye özgü tarihi ve kültürel ögeleri çizmenin kendisini heyecanlandırdığını ifade etti.

türk kültürü irlanda festivalinde

YABANCI GÖZDEN TÜRK TARİHİ VE KÜLTÜRÜ

Burns, “Türkiye’yi anlatmayı seviyorum. Bir yabancı ve uzun yıllardır Türkiye’de yaşayan birisi olarak tarihi ve kültürel ögelere farklı gözle bakabiliyorum. Turistlerin kendi kültürleriyle karşılaştırdıklarında hangi ögeyi farklı bulacağını biliyorum. Türkiye’nin kültürel ögelerini eserlerimle anlatmak istedim. Sergide de Türkiye’nin çeşitli tarihi yerlerini tanıtmaktan mutluluk duydum” dedi.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*