Financial Times: İstanbul’da Yaşamak İçin 5 Neden

Financial Times gazetesi tarafından bugün İstanbul Bienali ile İstanbul Modern’i öne çıkaran bir yazı paylaşıldı. İstanbul’da yaşamak için 5 nedeni yazan Financial Times gazetesi, Türkiye’nin ekonomi alanlarındaki hedefleri ve kültürüne de dikkat çekti.

Financial Times gazetesinde bugün itibariyle yayınlanan “İstanbul’da yaşamak için 5 neden” başlıklı makalenin ilk sırasında İstanbul Bienali ile İstanbul Modern yer aldı. Makale ise Jessie Williams tarafından kaleme alındı.

İstanbul’un Eşsiz Coğrafyası Bulunuyor

Jessie Williams tarafından yazılan “İstanbul’da Yaşamak İçin 5 Neden” başlıklı makalede İstanbul’un güzelliklerinden ve kültüründen bahsedildi. Williams İstanbul Boğazı’nı tanımlarken Asya ve Avrupa kıtalarını birleştirdiğini ifade etti. Aynı zamanda İstanbul’un köklü tarihine değinen yazar, İstanbul’un eşsiz bir coğrafyaya sahip olduğunu ve farklı kültürleri bir araya getirdiğini belirtti.

Çağdaş sanat merkezi olarak İstanbul için Williams şu sözleri makalesinde geçirdi:

“Boğaz kıyısında yer alan, şehrin modern sanat müzesi İstanbul Modern, uluslararası üne sahip mimar Renzo Piano tarafından tasarlanan milyonlarca dolarlık bir yenilemeden geçiyor. Kapılarını 2021’de yeniden açana kadar, ziyaretçiler müzenin koleksiyonlarını ve sergileri Beyoğlu’na bir kilometre mesafedeki geçici mekanda görebilecek”

En Önemli Etkinlik İstanbul Bienali

İstanbul Bienali etkinliğini önemle vurgulayan yazar, makalesinde uluslararası sanat takviminde yer alan ve İstanbul’da gerçekleşen bu etkinliği özellikle belirtti ve “İstanbul Bienali, bu yıl 14 Eylül-10 Kasım’da gerçekleşecek. 1987’de başlayan ve bu yıl 16.sı gerçekleşecek bienal, Türkiye ve dünyadan çağdaş sanatçıları tanıtıyor” ifadelerine yer verdi.

İstanbul Bienali Etkinliği bu yıl 14 Eylül ile 10 Kasım tarihlerinde düzenlenecek. Etkinliği İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) üstlenirken sponsorluğunu Koç Holding yapacak. Bu yıl 16.sı düzenlenecek olan etkinlikle ilgili olarak Financial Times gazetesinde, 2019’da görülmesi gereken sanat etkinliklerinin bir arada bulunacağını belirten cümlelere yer verildi.

Türkiye En Büyük 10 Ekonomiden Biri Olacak

2023 yılına kadar Türkiye’nin ekonomik yönden oldukça gelişeceğini dile getiren Jessie Williams yazısında “Türkiye’nin 2023’e kadar global finans alanında dünyanın en büyük 10 ekonomisi arasında olma kararlığı var.” yorumunu yaptı.

İstanbul’un yemek kültürünün oldukça geniş olduğunu belirten Williams, kahvaltıdan akşam yemeğine, pideden kebaba, simitten poğaçaya yemek kültürünün zenginliğinden bahsetti.

Ciddiye Alınan Ulusal Bir Zaman

Jessie Williams, “Keyif” kelimesinin Türkçe anlamına bu yazısında dikkat çekti. Makalenin son paragrafında yer vermiş olduğu bu kelimenin anlamına Williams şu açıklamada bulundu:

“Keyif, İstanbul’un evlerinde ve kafelerinde oldukça ciddiye alınan ulusal bir zaman değerlendirme biçimi. Herkesin keyif alma biçimi farklı olsa da çay içmek ve baklava yemek genellikle keyif almanın ortak paylaşımı”

İstanbul sokaklarından da burada bahseden yazar, kentin zengin bir tarihe sahip olduğunu ve bu tarihsel zenginliğin görsel şölenle sunulduğunu ifade etti. Williams özellikle Ayasofya, Sultanahmet Camisi ve Topkapı Sarayı gibi mekanlarında İstanbul’un köklü tarihi geçmişinin görülebildiğini ifade etti.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*