Fransa Bu Sefer Affetmedi! Google Ceza Aldı

Fransa bir süredir Google tarafından yapılan çalışmaları yakın takibe almıştı. Ülkede bulunan kişisel verilerin gizliliğini kontrol eden ve resmi bir kurum olarak bilinen CNIL Google üzerinde araştırma yapmaya başladı. Google tarafından Genel Veri Koruma Yönetmeliği kapsamında kullanıcıların kişisel verilerin gizliliği kapsamında gerektiği gibi bilgilendirilmediğini ortaya çıkardı. Sonucunda açık bir şekilde ortaya çıkarılmasının ardından Fransa tarafından kesilen fatura ağır oldu. Google’e toplam 50 milyon avro civarında para cezasının kesildiği öğrenildi.

Fransa’da internet kullanıcılarının kişisel verilerinin korunması üzerine yapılan çalışmalara son derece dikkat ediliyor. Bu konuda kişisel verilerin gizliliğini kontrol eden resmi bir kurum kurulmuş bile. Bunun üzerine CNIL tarafından Google hakkında resmi bir açıklama yapıldı. Yapılan açıklamalarda binlerce kişinin kişisel veri gizliliğinin tam olarak sağlanamadığı ve bu konuda internet kullanan kişilerin gerektiği kadar bilgilendirilmediği belirtildi. Bu konuda herhangi bir tolerans gösterilmemesi büyük şaşkınlıkla karşılandı. Gerekçenin açık olmasından dolayı konu hakkında 50 milyon avro para cezasının verilmesi uygun görüldü.

İnternet Devine Ceza Kesen İlk Kurum

Cezanın kesilmesinden sonra bu durum dünya basınında büyük yankı uyandırdı. Fransız basınında da yapılan haberlere göre şimdiye kadar internet devi olarak bilinen Google’e ilk kez resmi bir kurumun ceza kesmiş olduğu öğrenildi. Daha önce kişisel verilerin korunma kanunu hakkında ortaya çıkmış boşluklar konusunda çeşitli suç duyuruları yapılmış ancak bunun karşılığı alınamamıştı.

Yapılan incelemelerde daha önce ‘None Of Your Business’ ve ‘La Quadrature du Net’ tarafından konunun yakın takibe alındığı öğrenildi. Avrupa Birliği tarafından son yıllarda kişisel verilerin korunması kanunu üzerine iyileştirme yaptığı biliniyor. 25 Mayıs 2018 tarihinde bu konu hakkında ilk kez bir çalışma yapılmıştır. GDPR sistemi ile birlikte Avrupa’da bulunan kullanıcılar kişisel verilerin saklanması konusunda daha büyük kontrol mekanizmasına sahip oluyorlar. Böylece veri sisteminin nasıl işlediği ve kullanılmaya başlandığı konusunda bilgi sahibi oluyorlar. Son yıllarda kurumlar ve kişiler tarafından üst üste yapılan birtakım şikayetler sonuç vermeye başladı. Artık sistem üzerinde gözle görülür iyileştirmeler yapılmaya başlandı.

Sistem üzerinde kullanıcıların verilerini toplama, işleme ve saklama hakkındaki tüm çalışmalar büyük bir değişikliğe uğradı. Bu değişiklik kişiler açısından olumlu bir adım olarak değerlendirildi. Ancak kişisel verilere ulaşan firmaların bu konuda kullanıcıları anlayacakları şekilde detaylı olarak bilgilendirmeleri gerekiyor. Bunu yapmamak ağır suç olarak değerlendiriliyor. Kişisel verilerin alınması ve saklanması konusunda öncelikli olarak bireylerin açık izinlerinin alınması gerekiyor. İzni dahilinde kişilerin kişisel verilerinin saklanması büyük bir suç.

Düzenlemenin asıl amacı kişisel bilgilerin dağıtılması ve kötü ellere geçmesi halinde yaşanabilecek felaketleri engellemek. Daha önce bu konuda pek çok kişinin mağdur olduğu biliniyor. Hatta uzmanlar tarafından yapılan uyarılara rağmen günümüzde hala bu konudaki dolandırıcılıkların devam etmesi iplerin sıkılma zamanının geldiğini gösteriyor.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*