Gordion Müzesi Yoğun Kar Yağışına Dayanamadı!

Gordion Müzesi yaşanan kar yağışına dayanamadı. Müzenin çatısı kar yağışı sebebiyle zarar görüp akmaya başladı. Yaklaşık 5 bin yıllık tarihi eserlerin barındığı müze çatısının akan suları için tavana naylonlar gerilmesi, akan suların plastik kovalara toplanması, ziyaretçiler tarafından eleştiri yağmuruna tutuldu.

Kültür ve Turizm Bakanlığına şikayette bulunan ziyaretçilere bakanlık tarafından müzenin bu yıl içerisinde restore edileceğine dair açıklama yapıldı.

5 bin Yıllık Tarihi Eserler

Ankara’nı Polatlı ilçesine bağlı olan Yassıhöyük Köyü’nde 1950 yılından bu yana yapılan kazı çalışmalarının sonucunda Frigya Krallığı’na ait şehir kalıntıları bulunmuştu. Bu kalıntılar Frigya Krallığı’nın başkenti Gordion şehrine aitti. Kazılar sonucunda ortaya çıkan tarihi eserler için burada Gordion Müzesi kurulmuştu.

1963 yılında kurulan müzenin içerisinde Erken Demir Çağı’na ait el yapımı çanak-çömlekler, Erken Frig Çağı’na ait demir aletler, tekstil üretim aletleri bulunuyor. Panoramik vitrin içerisinde ise M.Ö. 700 yıllarına tarihlenen tahrip katına ait yapılar, M.Ö. 6,  M.S. 4’üncü yüzyıla ait Yunan seramiği, Hellenistik Çağ ve Roma dönemine ait malzemeler ve mühür ile sikke örnekleri yer alıyor.

Yoğun Kar Yağışına Dayanamadı

1963 yılından bu yana ziyaretçilerini ağırlayan Gordion Müzesi, bu yılki kar yağışına dayanamadı. Gordion Müzesi’nin çatısı, yoğun kar yağışına dayanamayınca akmaya başladı. Akan sular, müzedeki tarihi eserlerin bulunduğu Yener Yılmaz Salonu’nda ve müze tavanında hasar bıraktı.

Müzenin çatısında su akan bölümlerde sıva çatlakları olduğu ve bazı duvarlarda boyaların kalktığı gözlemlendi.

Plastik Kova Önlemi

Yaşanan bu hadiseden sonra müze görevlileri çatıdan akan suya önlem almak istedi. Müze içerisinde Eski Tunç Devri ve Erken Frig Dönemi’ne ait tarihi kalıntılar bulunduğu için bu yapıların zarar görmemesi adına, çatıya naylon gerildi ve su akan bölümlere plastik kovalar koyuldu.

Yılda yaklaşık olarak 50 bin ziyaretçisi bulunan ve bu sayının 20 binini yabancıların oluşturduğu müzeyi ziyaret edenler, müzenin bu halini görünce şaşkınlık geçirdi. Naylonla gerilen çatının altına 5 adet plastik kova koyulduğunu gören ziyaretçiler, bu duruma sert tepki gösterdi.

5 bin yıllık tarihi eserlerin sergilendiği müzeyi ziyaret eden kişilerden biri olan Volkan Alıç gördükleri karşısında, “Milli değerlerimizi gezip, görüp, tanımak ve bilgi sahibi olmak için buradayız. Burada özellikle yağmur yağdığında tavandan su akıntısı oluyor. Bu da milli değerlerimize zarar veriyor. Devletin desteği olursa milli değerlerimizi koruma adına adım atılmış olur. Ülke olarak böyle değerlere sahibiz; ama bunun kıymetini bilemiyoruz. Bu da yüreğimizi parçalıyor” açıklamasında bulundu.

Bakanlık Açıklama Yaptı

Yaşananlar karşısında Kültür ve Turizm Bakanlığı Anadolu Medeniyetleri Müzesi yetkilileri tarafından açıklama yapıldı. Müzenin çatısında kullanılan tahtaların kar nedeniyle çürüdüğünü, çürüyen tahtaların düştüğünü ve bu nedenle tavanın su akıttığını belirten yetkililer, bu akıntının birkaç haftadır devam ettiğini dile getirdi.

Bakanlık tarafından yapılan açıklama ise “Gordion Müzesi Rölöve Restorasyon Teşhir Tanzim Çevre Düzenlemesi ve Mühendislik Projesi’ 2017 yılında tamamlanmıştır. Uygulama işi 2018 yılı yatırım programına alınmış olup tasarruf tedbirleri sebebiyle ihale edilememiştir. 2019 yılı yatırım programının onaylanmasını müteakip uygulama işinin ihale edilmesi planlanmaktadır” şeklinde yer aldı.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*