Gürkan Uygun’u yeni sezonda Payitaht Abdülhamid’de izleyeceğiz

Gürkan Uygun'u yeni sezonda Payitaht Abdülhamid'de izleyeceğiz

Osmanlı’nın önemli hükümdarlarından Abdülhamid Han’ın hayatının belirli bir dönemini konu alan, Bülent İnal’ın Abdülhamit Han’ı oynadığı Payitaht Abdülhamid yeni sezon hazırlıklarını sürdürüyor.

Yeni sezonda ekrana konulacak senaryo doğrultusunda oyuncu kadrosunu genişletmeye devam eden Es Film, Hakan Yufkacıgil’ın ardından geçtiğimiz günlerde görüşmeye başladıklarını duyurduğumuz Gürkan Uygun ile el sıkıştı.

Usta oyuncu yeni sezonda rol alacağı Payitaht Abdülhamid dizisinde hayat vereceği karakter ise Halil Hamid’dir. Cumhuriyet döneminde adı çok anılmamış biri olsa da Halil Halid, Cambrige Üniversitesi’nde ders veren ilk Osmanlı bilim adamı olarak kayda geçmiş bir kişidir.

Halil Halid Kimdir?

Halil Halid

Kuzey Afrika ve İngitere’de Osmanlı adına önemli işlere imza atan Çerkes Şeyhizâde Halil Halid Bey, bir zaman Abdülhamid Han’a muhalefet etmiş, ama Jöntürklerin ihanetini görünce Sultan’ın yanında yer almıştır.

İslam dünyası ve Müslümanların sorunlarıyla ilgili yazdığı yazılar, gazetenin sahibi ve başyazarı Salim Faris’in tepkisini çeker ve kendisinden Abdülhamit’i eleştiren yazılar yazması istenir. Halil Halid bu teklifi reddeder ve gazeteden ayrılır. Çünkü ona göre mesele Abdülhamit değildir. Resmin tamamını görmek gerektiğini, Avrupalıların İslam dünyasını sömürgeleştirmek için çalıştıklarını, Tanzimat, Islahat, Meşrutiyet, demokrasi, özgürlük gibi fikirlerin arkasında başka niyetlerin olduğunu Hindistan’da Müslümanların çıkardığı bir gazeteye yazar.

Halil Hamid’in bu düşüncelerinden Abdülhamit haberdar olur ve Bab-ı Ali tarafından İngiltere konsolos yardımcılığına atanır. Fakat Osmanlı’nın İngiltere baş konsolosu Antopolu Paşa’nın İngiltere hükümeti ile girdiği ilişkiden rahatsız olarak görevinden istifa eder. Görevde kaldığı süre içerisinde Abdülhamit’e İngilizlerin Ortadoğu ve Balkan politikaları üzerine iki rapor hazırlar.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*