Hükümetten Elektrik Yardımına Yeni Düzenleme! İşte Yardımdan Faydalanacak Olan Aileler…

Hükümetin sosyal yardım alanları için sağlamış olduğu elektrik yardımları yeniden düzenlendi. Yapılan bu yeni düzenlemenin ardından elektrik desteğinin detaylarına bakıldığında, bir hane içerisindeki üye sayısı 2 ya da daha az olanlar için 75 kilovatsaat, 3 kişi olanlar için 125 kilovatsaat, 5 ve üzeri olanlar için ise 150 kilovatsaat elektrik yardımında bulunulacak.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından müjdelenen ihtiyaç sahibi ailelere elektrik yardımı ile alakalı olarak bazı açıklamalarda bulundu. Bu açıklamalarında Bakan Fatih Dönmez, bundan böyle düzenli sosyal yardım alan ihtiyaç sahibi ailelerin 150 kilovatsaate kadar kullanmış oldukları elektriklerinin hükümet tarafından karşılanacağını ve hayata geçirilen bu düzenlemeden Türkiye’de yaklaşık olarak 2,5 milyon aile ve 10 milyon vatandaşın faydalanabileceğini dile getirdi.

Hükümet tarafından gerçekleştirilen bu düzenlemenin hangi tarihte uygulamaya sokulacağı hakkında ise herhangi bir net bilgi verilmedi.

Elektrik Yardımı Hane Halkı Sayısına Göre Yapılacak

Bakan Fatih Dönmez açıklamalarında, sosyal yardım alan ihtiyaç sahiplerine yardımcı olmak maksadı ile geliştirilen bu düzenleme üzerinde uzun zamandır çalışmalar yürütüldüğünü söyledi. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, Hazine ve Maliye Bakanlığı ile Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanlığı gibi bakanlıklara ait ekiplerin bakanlar seviyesinde bir araya geldiğini belirten Dönmez, bu üç bakanlığın ekiplerinin de toplantılar düzenlediğini, hali hazırda da gruplama çalışmaları yürüttüklerini anlattı. Buna göre bir hane içerisinde üye sayısı 2 ya da daha az olanlar için 75 kilovatsaat, 3 olanlar için 125 kilovat saat, 5 ya da daha fazla olanlar için ise 150 kilovatsaat olmak üzere elektrik yardımının hayata geçirilmesinin planlandığını ifade etti.

Ortalama olarak yapılan bir hesaba göre, devletin 5 ya da daha fazla kişinin yaşadığı bir eve yapacağı aylık elektrik yardımı 80 TL kadar olurken, 4 kişilik bir aile için verilecek olan destek 66 TL, 3 kişilik bir aile için verilecek olan destek 53 TL, 2 ya da daha az olan aileler için verilen olan destek ise 40 TL kadar olacak.

Yardımların Uygulamaya Sokulması O Bakanlığın Elinde!

Öte yandan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez bu açıklamalarında, hükümetin gerçekleştirecek olduğu bu elektrik yardımlarının uygulamaya sokulacak olduğu tarihin Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ile bağlantılı olduğunu da ekledi. Bunun nedeninin ise Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığının düzenleme ve bir plan yapacak olması olduğunu ifade eden Bakan Dönmez, ilgili bakanlıkta da sürecin hızlı bir şekilde işlediği hakkında bilgi sahibi olduğunu dile getirdi. Üstelik bu kapsamda, Türkiye’de yaklaşık olarak 2,5 milyon civarındaki düzenli sosyal yardım alan hanenin ve 10 milyon civarındaki ihtiyaç sahibinin elektrik yardımından faydalanabileceğini belirtti.

Devletin sağlamış olduğu bu yardımların yanı sıra enerji verimliliğine de büyük ehemmiyet gösterdiklerini dile getiren Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, enerjinin verimli kullanılması konusunda 7’den 7’e farkındalık oluşturulması gerektiğini vurguladı.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*