İbn Haldun Üniversitesi Yayınevi Kurdu

Türkiye’de ve dünyada “Araştırma Üniversitesi” olarak ön plana çıkan İbn Haldun Üniversitesi (İHÜ), kendine yayınevi kurdu. Bu zamana kadar gerek yürütmüş olduğu projeler gerekse de verdiği eğitim kalitesiyle ön plana çıkan İHÜ, “İbn Haldun Üniversitesi Yayınları” adı ile faaliyet göstermeye başladı.

İHÜ tarafından kurulan yayınevi sayesinde sosyal bilimler alanında uluslararası yayın yapılmış olacak. Kurulan yayınevine yönelik olarak Rektör Prof. Dr. Recep Şentürk, “Sosyal bilimler alanında yapılacak araştırmaları orijinal dilleri ile de yayınlayarak, İbn Haldun Üniversitesi’nin uluslararası arenaya katkısını eserlerle pekiştireceğiz” açıklamasında bulundu.

İHÜ Yayınevi hedefleri içerisinde sosyal bilimler için farklı alanlarda yetkin kitaplıklar oluşturmak bulunuyor. Bunun için İHÜ, telif ve tercümeler yapacak.

Telif, Tercüme ve Tahkik Eserleri

İHÜ Yayınları, üniversitenin akademik kadrosu tarafından yapılacak olan telif, tercüme ve tahkik eserleri ile yayınlanacak. Bu sayede topluma ve topluluklara amaçlarına yönelik olarak entelektüel bir destek verilmiş olunacak. Sosyal bilimlerin topluma bu yayınlarla ulaştırılması sağlanacak.

İbn Haldun Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Recep Şentürk, okuyucuları kategorilere ayıracaklarını ve bu kategorilere göre kitap yayınlayacaklarını belirtti. Şentürk, “Toplumsal köklerimizi, çağdaş değerlerimizi ve yeni uygulamaları teşvik etmeyi amaçlıyoruz. Türkçe, Arapça ve İngilizce olmak üzere üç dilde yayınlar yapacağız. Sosyal bilimler alanında yapılacak araştırmaları orijinal dilleri ile yayınlayarak, üniversitemizin uluslararası arenaya katkısını eserlerle de pekiştireceğiz” ifadelerine yer verdi.

Kaliteden Taviz Verilmeyecek

Çağdaş bilgi birikimiyle birlikte İslam kültürüne ait bırakılan mirası okuyucuların rahat ulaşabileceği bir portre haline getirmek istediklerini dile getiren Rektör Şentürk şu açıklamada bulundu:

“Söz konusu alanda kaliteden taviz vermeden, kalıcı, hafızalarda takdirle hatırlanacak, gelenek ve yenilik bağlamında geleceğe yönelik sürekli bir yayınlar yapacağız. Ayrıca bu eserler vasıtasıyla özellikle kavram, mahiyet, mana, şahıs, mefhum, mesele, müessese, dönem, literatür ve bölge boyutlarında okuyucuya güçlü bir hazineyi birçok kitaplıkla sunacağız”

Bazı Eserler İlk Kez Yayınlanacak

İbn Haldun Üniversitesi Yayınları Genel Yayın Yönetmeni Savaş Tali ise İbn Haldun Üniversitesi Yayınları’nda hâlihazırda bulunan, İslâm Siyaset ve Ahlak Klasikleri, Osmanlı Entelektüel Metinleri, Türk-İslâm Düşüncesini İnşa Eden Metinler ve Halduniyyat gibi dev seriler bulunduğunu ifade etti.

Bu dev serileri yayınlamaya hazır olduklarının da altını çizen Tali, “Yayınevinin ana projelerinden olan Halduniyyat serisi kapsamında İbn Haldun’un bütün eserlerini yayınlayacağız. Bu amaçla modern tarihçiliğin, sosyolojinin, iktisadın ve toplum metafiziğinin öncülerinden kabul edilen İbn Haldun’a ait bütün metinler uzmanlarca tahkik ve tercüme ediliyor. Örneğin, en erken döneme ait Mukaddime yazmaları incelenerek yeni bir Arapça, Türkçe ve İngilizce Mukaddime yayınlayacağız. Daha önce gün yüzüne çıkmamış İbn Haldun eserleri de ilk defa İbn Haldun Üniversitesi Yayınları’ndan inşa edilip, okuyuculara ulaşacak” açıklamasında bulundu.

İHÜ Yayınları

Faaliyet göstermeye başlayan İHÜ Yayınları’nın kitaplığında bulunan kitaplar da açıklandı. Yayınevinin kitaplığında bulunan kitaplar şu şekilde yer aldı:

  • Osmanlı Entelektüel Metinleri kapsamında Fatih Sultan Mehmet’in Hocası Molla Gürânî’nin Gayetü’l-Emânî Fî Tefsîri’l-Kelâmi’r-Rabbânî kitabı
  • Şeyhulislâm Ebüssuûd Efendi’nin İrşâdü’l-Akli’s-Selîm İlâ Mezâya’l-Kitâbi’l-Kerîm kitapları
  • Dr. Mahmut Arslan’a ait The Work Ethic and Ahi Tradition of Turkey kitabı
  • Öğr. Üyesi Mehmet Özay’ın Prof. Dr. Adem Efe ve Dr. Öğretim Üyesi Ekrem Saltık ile birlikte yazmış olduğu “Basiret ve Direniş” kitabı

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*