İngiltere’den Büyük Yüzsüzlük! Venezuela’nın Altınlarını Vermedi!

Venezuela bir süredir İngiltere Merkez Bankasına 8 milyar dolarlık altın stoku gerçekleştirmişti. Zor günler geçiren ve darbe girişimleri ile uğraşan Venezuela aldığı bir kararla maddi açıdan rahatlayabilmek için İngiltere’den altınlarının bir kısmını istedi. 1.2 milyar dolarlık altınını almak istedi ancak büyük bir şaşkınlıkla karşılaştı. Londra tarafından yapılan değerlendirmeler sonrasında altınını vermeyi reddettiği ortaya çıktı.

Venezuela’da işler giderek karışmaya başladı. Darbe girişiminin ardından Ulusal Meclis Başkanı Juan Guaido kendisini geçici olarak başkan ilan etmişti. Bunun ardından İngiltere geçici başkana destek verdiğini açık bir şekilde dile getirdi. Seçilen Venezuela hükümetine İngiltere’nin cephe alması büyük şaşkınlığa sebep oldu. İşleri biraz daha karıştıran bu durum karşısında altın transferi kararı yeni bir krizin yaşanmasına neden oldu. Venezuela hükümeti altınlarının bir kısmını istedi ancak İngiltere kendisine ait olmayan altınları vermeyi reddetti. Bu durum İngiltere’nin Venezuela’nın altınlarını çaldığı şeklinde bile yorumlandı.

İngiltere Altın Transferini Kabul Etmedi

Ülkede yaşanan karışıklıklar her geçen gün tırmanmaya devm ediyor. Darbe girişimi ile karşı karşıya kalan ve süreci olumlu bir şekilde yürütmeye çalışan Venezuela hükümeti ortaya çıkan maddi sorunları aşmak için rezerv yaptığı altınlarından bir kısmını İngiltere’den istedi. İngiltere Merkez Bankasında bulunan altınları almak isteyen Venezuela hükümeti ikinci bir şokla karşılaştılar. 1.2 milyar dolar değerindeki altın transferinin İngiltere hükümeti tarafından reddedildiği öğrenildi.

Karar Neden Alındı?

İsminin açıklanmasını istemeyen gizli bir kaynak bu konuda birtakım açıklamalarda bulundu. Bir süredir ABD Ulusal Güvenlik Sekreteri John Bolton ile Dışişleri Bakanı Mike Pompeo’nun İngiltere üzerinden lobi faaliyetleri yürüttüğü iddia edildi. Bu faaliyetlerin bir gereği olarak böyle bir karar verildiği dile getirildi. Bu kararın altındaki asıl sebebin Maduro hükümetinin denizaşırı ülkelerde bulunan mal varlıklarına ulaşmasının engellenmesi ve bir süre güçten düşmesini sağlamak için gerçekleştirildiği iddia edildi. Bu durumun bir ilk olmadığı yapılan araştırmalar sonrasında ortaya çıktı. İngiltere Merkez Bankası daha öncede buna benzer bir karar vermiş.

Venezuela hükümetinin uzun zamandır İngiltere’de bulunan rezervlerine ulaşmaya çalıştığı, bu konuda defalarca başvuruda bulunduğu ortaya çıktı. Ancak İngiltere tarafından ‘kara para aklama önlemleri’ adı altında bir bahane bulunarak daha önceki başvurularında olumsuz sonuçlandırıldığı açıklandı. Altınların sevkiyatı için sigorta sağlamanın son derece masraflı ve zor bir durum olduğu da öne sürülen bahaneler arasında yer alıyor.

En son Aralık ayında Venezuela Merkez bankası Başkanı Calixto Ortega transferi gerçekleştirmek ve ülke ile anlaşmak için bir İngiltere ziyareti gerçekleştirmişti. Ancak bu ziyaretten eli boş şekilde herhangi bir sonuç alamadan döndü. İngiltere şu sıralar işi biraz daha yokuşa sürerek kendisini geçici başkan ilan eden Guaido’yu desteklemeye başladı. Ülkenin altınlarına el koyarken bu durumu kendileri açısından bir fırsata çevirdikleri konuşuluyor.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*