İngiltere’den Önemli Karar! Instagram’ı Kapatabilirler!

Sosyal medya hepimizin hayatını merkezine yerleşmiş durumda. Özellikle sosyal medya hesaplarında yaptığımız paylaşımlar ve yapılan paylaşımları inceleyerek günümüzün büyük bir kısmını geçirebiliyoruz. Sosyal medya yararlı gibi görünmesine karşılık bazı durumlarda zararlı olabiliyor. Son zamanlarda İngiltere’de bu durum tartışılmaya başlandı. İngiltere Sağlık Bakanlığı sosyal medyadaki zararlı içerikleri diline doladı. Hatta bir adım ileri giderek sosyal medyadaki zararlı içeriklerin kaldırılmaması halinde ınstagram kullanımının yasaklanabileceğini dile getirdi.

Henüz kesin bir karar alınmamasına rağmen sosyal medyanın kapatılma ihtimali şimdiden çeşitli tartışmaları beraberinde getirdi. İngiltere Sağlık Bakanı Matt Hancock ise zararlı içerikler konusunda son derece kararlı olduklarını açıkladı. Özellikle son yıllarda giderek yayılan cinsel ve şiddet içerikli paylaşımların herkes tarafından kolaylıkla ulaşılabilir olması tartışmaların fitilini ateşledi. Sosyal medya şirketlerine İngiliz Bakanın bu konuda bir çağrıda bulunduğu öğrenildi.

Zararlı İçeriklerin Kaldırılması İsteniyor

Sosyal medya şirketleri için şimdiye kadar yapmaları gerekeni yapmadıkları için cinsel ve şiddet içerikli pek çok zararlı içeriğin sosyal medyada kol gezdiğini ifade etti. Özellikle sosyal medyayı hayatının her alanında aktif olarak kullanan çocuk ve gençlerin bu görüntülere karşı duyarsız kalamadıkları için psikolojilerinin olumsuz anlamda etkilendiği öne sürüldü. Bu konuda en büyük görev sosyal medya şirketlerine düşüyor. Şirketlerin zararlı olan içerikleri kaldırmamaları ve bundan sonrasında da engellememeleri halinde yasa çıkarmanın mümkün olduğu dile getirildi. Son zamanlarda sosyal medyanın ruh sağlığı üzerindeki etkilerinin olumsuz yönde gelişmesi tartışmaların fitilini ateşlemişti. Sağlık Bakanı yasa hakkında konuşurken böyle bir şey yapmak istemediğini ancak mecbur kalırsa yapmaktan çekinmeyeceğini dile getirdi.

Sağlık Bakanı Daha Önce Çağrıda Bulunmuş!

Özellikle sosyal medyada artan şiddet içerikli ve intihara meyilli görüntülerin gençler arasında özendirici olmasından dolayı bu konuda sosyal medya şirketlerine ulaşmıştı. Söz konusu görüntülerin biran önce ortadan kaldırılması ve yasaklanmasını istemişti. Bunun üzerine herhangi bir cevap alamaması tartışmaların fitilini ateşledi.

Bu olayı destekleyen bir durum 2017 yılında ülkede yaşanmış. Molly Russel isimli 14 yaşındaki bir genç sosyal medya hesabı üzerinden izlediği rahatsız edici intihar içerikli görüntüleri izlemesinin ardından intihar ederek hayatına son vermişti. Gencin babası yaptığı bir açıklamada çocuğunun ölmesinde Instagram’ın etkisinin son derece fazla olduğunu iddia etmişti.

Merak edilen konu hakkında Instagram yetkililerinden bir açıklama geldi. Söz konusu videoların hepsinin kaldırılmadığını ve kaldırılmasının son derece zor olduğunu ifade ederlerken bu içeriklere bakan kişilerin kendilerine yardım edebilecek destek olabilecek platformlara yönlendirildiğini açıkladı. Ancak bu açıklamanın İngiltere Sağlık Bakanı tarafından çok yeterli görülmediği öğrenildi. Instagram kullanıcılara iyi anlamda örnek olabilmek için şirket politikalarında ve teknoloji çalışmalarında önemli adımlar attıklarını açıkladı. Sağlık Bakanı ise son yıllarda pek çok ailenin kendisine ulaşarak sosyal medya hakkında çocukları için olumlu çalışmaların yapılmasını beklediklerini iletmişler. İngiltere’nin son kararını vermesi bekleniyor.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*