İnternet Kullanıcısı Mısınız? Fatura Sürprizlerine Hayır, Çeşitliliğe Evet

Ulaştırma Bakan Yardımcısı Ömer Fatih Sayan yapmış olduğu açıklamasında, adil kullanım kotasının kaldırıldığı bu dönemde operatör şirketlerinin internet tarifeleri için fiyat artışı yapmak istediğini, fakat bakanlık olarak vatandaşların herhangi bir sürprizle karşılaşmaması adına bu işe “durun” dendiğini belirtti. Ayrıca Turkcell tarafından mobil internet paylaşım ücretlendirilmesinin yalnızca yeni müşterileri kapsayacağını da ekledi.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Yardımcısı Ömer Faruk Sayan, geçtiğimiz günlerde kaldırılan adil kullanım kotası (AKK) ve mobil internet paylaşım ücretlendirmesi ile alakalı olarak internet kullanıcılarının hoşuna gidecek bazı açıklamalarda bulundu.

Adil Kullanım Kotasının kaldırılması ile alakalı olarak sürecin gözetim altında olduğunu, internet tarifesi ücretleri için zam yapılacağı yönünde söylemlerin olduğunu dile getiren Sayan, hali hazırda uygulanan fiyatların konuşulduğu üzere olmadığını, ilk etapta operatörlerin fiyat artışı yapmak istediğini, ancak Bakanlığın “Durun kardeşim, olmaz” ihtarının ardından durduklarını söyledi.

Yeni internet tarifelerinin belli hızlar adına üst düzeyde olmayan fiyatlar ile tüketicilere sunulduğunu belirten Sayan, şu süreçte önemli bir artışın söz konusu olmadığını ekledi.

“Sürprizlere Hayır, Çeşitliliğe Evet”

Öte yandan Bakan Yardımcısı Sayan, Turkcell tarafından mobil internet paylaşımı ücretlendirmesi üzerinde yapılan zam hakkında da değerlendirmelerde bulundu. Hızlı giriş alternatifinde herhangi bir problem olmadığını, sözleşmelerini önceden yapan Turkcell müşterilerinin bu zamdan etkilenmeyeceği konusunda rahatlarıcı bir haber veren Sayan, operatör şirketinin şu durumda sonradan ücret almasına ve tüketiciyi bir sürprizle karşılaştırmasına müsaade etmeyeceklerini vurguladı. Limitsiz internet ile alakalı da durumun aynı olduğundan bahseden Bakan Yardımcısı Sayan, rekabet ortamlarında genellikle çeşitli tarife alternatifleri ya da giriş seçenekleri sayesinde tüketicinin bile isteye tercih ettiği yöntemle bu işlemlerin gerçekleştirilmesinde pek sorun olmadığını belirtti. Bunun ile beraber “sürprizlere hayır, çeşitliliğe evet” dedi.

Tüm bunların yanı sıra Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Ömer Faruk Sayan’ın bu açıklamalarına göre, cep telefonu kullanıcılarının ellerinde bulunan hakları kaybetmemeleri ve müşterinin konforunu düşürecek şekilde düzenlemelere Bakanlık tarafından izin verilmeyecek. Şuan hali hazırda bulunan müşterilerde Tüketici Yasası’na mutabık olacak şekilde, tarifeleri düşürmek üzere herhangi bir işleme izin verilmesi mümkün olmazken, yeni müşteriler için durum böyle olmayacak.

Operatör şirketine yeni bir müşteri geldiğinde ise, sözleşme yapıldığı esnada özellikle internet tarifeleri olmak üzere tarifeler ile alakalı neyin nasıl olduğu hakkında müşteriye detaylı bilgi verilecek ve müşterinin her türlü şartı kabul etmesi halinde bunun yapılmasına mani olunamayacak.

Limitsiz internet de içinde olmak üzere bütün operatör şirketleri için şuan mevcut olan müşterilerinin hakkını koruması gerekirken, yeni müşteriler ise durumun farkında olarak tarife seçeneğinde bulunacak. Fakat bu durum operatör değişikliği yapmak isteyen tüketiciyi korkutmasın. Çünkü şuanda tarifelerde abartılı bir artış yapılmış değil. Bu şekilde tüketicinin ne faturasında, ne tarifesinde, ne de uygulamalarında herhangi bir sürpriz artışa mahal verilmemiş, tüketici mağdur edilmemiş olacak.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*