İşler Kötüye Gitti! NASA Çalışanları Tuvalet Temizleyecek

ABD’de yaşanan krizlerin ardından alınan bir karara göre hükümetin belirli bir süre kapatılmasına karar verilmişti. Bunun üzerine ülkede pek çok kurumda kriz ortamının hakim olduğu söyleniyor. Özellikle bugün yapılan yeni bir açıklama ile bu durumdan en çok NASA’nın etkilediği ve pek çok çalışanın hükümetin kapalı olması sebebiyle işe gelmediği belirlendi. Dünyaca ünlü uzay araştırmaları yapan bu önemli kurumda yaşananlar ülkedeki krizin boyutunu bir kez daha gözler önüne seriyor. Temizlik görevlilerinin çalışmadığı düşünülürse NASA’da temizlik olayları büyük bir karmaşa haline geldi.

Yoğun olarak bilimsel çalışmaların devam ettiği sırada NASA’da temizliğinde sağlanması ve daha doğru koşullarda çalışmak adına ortam yaratılması istendi. Bunun üzerine NASA yetkilileri çalışanlara bazı formüller sundu. Çalışanların sırayla gönüllü olmaları ve özellikle tuvalet temizliğini gerçekleştirmeleri istendi. Temizlik görevlilerinin paralarını alamadıkları için işi bırakmaları NASA görevlileri arasında da çeşitli tartışmalara neden oldu. Bu olay kısa sürede tüm dünya basınının diline düştü.

NASA’da İlan Verildi

ABD’de yaşanan kriz ortamı pek çok kurumu derinden etkiledi. Parasını alamadığı için çalışmaya ara veren binlerce işçi kurum ve kuruluşlarda işlerin aksamasına neden oldu. Pek çok kişi sorunların bir anda sonlandırılmasını ve kriz ortamının bitmesini bekliyor. Bugün itibariyle ülkede hükümetin kapanışının 34. günü olduğu ortaya çıktı. Çalışmaların aksamaması için çeşitli önlemler alınıyor. Bu önlemler arasında ABD Havacılık ve Uzay Dairesi çalışanlarının yaptığı en ilginç olanı olarak değerlendirildi. NASA yetkilileri tarafından yapılan uyarının ardından federal çalışanlarının yaşadıkları zorluklar ilk kez anlaşılmış gibi görünüyor.

Ülkede The Hill gazetesinin yaptığı habere göre NASA’nın Teksas’ın Houstan eyaletinde bulunan Uzay Merkezi çalışanları tuvalete gitmek isteyince büyük şok yaşadılar. Tuvaletlerin kapısına yetkililer tarafından asılan ilan önce pek çok kişiyi şaşırttı ancak sonrasında durumun ciddi olduğu anlaşıldı. Cuma gününden bu yana NASA temizlik personellerine ödeme yapılmayacağı, çalışanlar arasından gönüllü tuvalet temizleyecek kişilerin belirlenmesi gerektiği dile getirdi. Gönüllü olmak isteyen kimsenin çıkmaması yeni bir çalışma yapılması gerektiğini ortaya koydu.

Çalışanların ifadelerine göre bir gerçek daha ortaya çıktı. Uzun zamandır NASA’nın faaliyetlerini sorunsuz yürütmesi için çalışanların para almadıkları ve gönüllü oldukları öğrenildi. Bunun üzerine tuvalet temizleyeceklerini öğrenen çalışanlar arasında huzursuzluk çıkmaya başladı bile. NASA tuvaletine asılan ilan bir çalışan olan Elizabeth Blome tarafından sosyal medya hesabı üzerinden paylaşıldı. Paylaşım kısa sürede tüm dünyanın ilgisini çekti. Çalışanların bu duruma son derece kızgın oldukları öğrenildi. Yetkililer bir yandan çalışanların işe devam etmeme kararı almalarından endişe duyarken bir yandan daha fazla bütçe ayrılmadığı için yeni çözümler üretemiyorlar. Bir an önce hükümetin yeniden açılması ve ortaya atılan mağduriyetin çözülmesi gerekiyor. Bazı yetkililer ise bir süre sonra durumun kaosa dönüşeceğini ve halkında duruma isyan edeceğini öngörüyorlar.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*