İspanya Geleneği: Las Luminarias

İspanya’nın başkenti Madrid’e 100 kilometre kadar uzaklıkta bulunan San Bartolome de Pinares kasabasında 300 yıllık gelenek bozulmadı. Kötü ruhlardan arınmak ve salgın hastalıklardan korunmak adına yapılan 300 yıllık İspanya “Las Luminiarias” geleneği, geçtiğimiz gün gerçekleşti.

Kasaba sakinleri tarafından coşkuyla kutlanan bu gelenek dünya çapında tepki çekiyor. Kötü ruhlardan arınmak ve salgın hastalıklardan korunmak amacıyla atların ateş üzerinde yürütüldüğü “Las Luminiarias” geleneği hem İspanya hem de dünyada bulunan hayvan savunucularının tepkisini alıyor.

Rahip Atları Kutsuyor

Las Luminiarias geleneği kiliseye bağlı olarak gerçekleştiriliyor. Kilise tarafından önce ayin düzenleniyor. Bu ayinde rahip atları kutsuyor. Ardından kutsanan atlar, kasabanın 20 farklı noktasında yakılan ateş üzerinden geçiriliyor ve ateş üzerinde yürütülüyor.

Türkçe karşılığı olarak “Kandiller” anlamına gelen etkinlikte tüm sokakları bir bando takımı dolaşıyor. Bando takımı tarafından etkinliğin başlayacağı halka böylelikle duyurulmuş olunuyor. Kasaba halkı belirlenen 20 noktaya giderek atların ateş üzerinden geçişlerini izleyebiliyor.

Kasabada yaklaşık 600 kişi bulunuyor. Etkinlikler hava tamamen kararınca başlıyor. Ateşler çam ağaçlarından kesilen dallarla yakılıyor. Çam ağacı dışında ağaç kullanılmıyor. Kasaba sakinleri çam ağaçlarının ruhları arındırdığına inanıyor.

5 Asırlık Gelenek

Etkinlik çevre İspanya kasabalarında ve ülkelerinde oldukça popüler bir hale gelmesine rağmen hayvan hakları savunucularının büyük tepkisini alıyor. Ateş üstünden atlatılan, yürümesi sağlanan ve dumanlar içerisinde kalan atların bu etkinlikle işkenceye maruz kaldığı ifade ediliyor.

Fakat etkinlik içerisinde yer alan atlılar bu durumu kabul etmiyor. Etkinlikte yer alan atlılardan biri “Kesinlikle ateşten zarar görmüyorlar. Zaten at oldukça zeki bir hayvan, onu asla zorlayamazsınız. Yaptığı şeyin bilincinde olduğu için kendisine de zarar gelmediğini biliyor.” diyerek etkinliği ve geleneği özetliyor.

Yaklaşık olarak 5 asırdan bu yana gerçekleştirilen İspanya geleneğinin sonunda ateş dumanlarının kasabayı sardığı ve kötü ruhların bu dumanla uzaklaştırıldığı düşünülüyor.

Daha Önce Kimse Gelmiyordu

Doğduğu günden bu yana kasaba sakini olduğunu belirten ve etkinliğe katılan kişilerden biri ise yıllar boyunca bu kasabada birçok değişiklik meydana geldiğini ifade ediyor. Eskiden etkinliğin sadece kasabaya özel olduğunu belirten kasaba sakini şimdi önce İspanya sonra da tüm dünya tarafından bilinen bir etkinlik haline geldiğini dile getiriyor.

Basının her Aziz Anthony Günü’nde bu kasabaya gelerek etkinliği çekmesi ve dünyaya sunması sayesinde kasabanın bilinirliğinin arttığını söyleyen kasaba sakini, eskiden kimsenin bu kasabaya gelmediğini fakat şimdi birçok kişinin sırf bu etkinliği izleyebilmek adına kasabaya uğradığını da belirtiyor.

Atlardan Sonra Eğlence Devam Ediyor

Atların ateş üstünden atlamasının ve yürümesinin ardından etkinlik eğlencelerle devam ediyor. Kasaba sakinleri tarafından düzenlenen eğlenceler ateş dumanları çıkana kadar devam ediyor. Böylelikle 7’den 70’e herkes eğlencelere katılarak keyifli vakit geçirebiliyor.

Etkinliğin temelinde atların ne kadar güçlü ve zeki hayvanlar olduğu gösterilmeye de çalışılıyor. Kasaba sakinlerine göre atların bulunduğu bir kasaba en güçlü kasaba olarak görülüyor.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*