İsrail’de ‘Eurovision’ krizi

İsrail'de 'Eurovision' krizi

Tüm Dünya’nın tepkisini çeken Kudüs kararı, Eurovision içinde Kudüs’te yapılacağının açıklanmasına gelen uluslararası tepkiler, yarışmanın Tel Aviv’e taşınmasını sağladı. Ancak İsrail bu kararı ile yaptığı zulmü perdeleyemedi.

Aralarında İsrail’lilerinde bulunduğu 140 kişinin yayınladığı bildiride, “Filistin halkı özgürlük ve eşit haklara kavuşana kadar, yarışma insan haklarına saygılı başka bir ülkede düzenlenmeli.” denmişti.

40 ülkenin katılması beklenen Eurovision 2019 için şimdiye kadar yalnızca bunun yarısı kadar sayıda başvuru yapıldı. İsrail’in boykot ediliyor olması nedeni ile bazı ülkeler gerek kendi ülkelerinde gerekse Uluslararası camiada yankılanacak eleştirilere maruz kalmamak için katılıp, katılmama konusunda tereddüt yaşıyor.

Türkiye, Andorra, Lüksemburg, Slovakya, Monako ve Bosna Hersek kesin olarak Eurovision 2019’da yer almayacağını açıklarken, Portekiz, İtalya, İngiltere, San Marino, Avustralya, Belarus, Gürcistan, Ukrayna, Rusya, Ermenistan, Moldova, Makedonya, Belarus, Hırvatistan, Karadağ, Arnavutluk, Romanya, Polonya, Macaristan, Yunanistan ve Avusturya ise hala başvuru yapmayan ülkeler oldu.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*