İzmit Körfezi’nde Neler Oluyor? Bu Manzara Hiçte Normal Değil!

Mevsimler nedeniyle göç eden kuşların uğrak noktalarından biri olan İzmit Körfezi’nde kirlilik her geçen gün biraz daha artış gösteriyor. Konu ile alakalı açıklamalarda bulunan yetkililer, körfezin doğusundaki sahil şeridine uğrayan 169 kuş türünden yalnızca 6-7 türün kaldığını ifade ederken, gidişatın bu yönde olması halinde bölgeye hiçbir kuşun uğramayacağını belirtiyor.

Hayvanlar Dahi Bu Pisliğin İçinde Barınamıyor…

Konu ile alakalı olarak bazı önemli haber ajansları tarafından yapılan haberlere göre, İzmit Körfezi’nin doğu bölümünde yer alan sahil şeridi, yaklaşık olarak 13 yıl öncesinde Çevre ve Orman Bakanlığınca bölgenin sulak alanı olarak ilan edilmişti. Su kuşlarının göç ettikleri güzergah üzerinde yer alan bu bölgede, normal şartlarda kuşlar mola vererek denizin dibini taramakta ve karınlarını doyurmakta idi. Şimdilerde ise yüzlerce flamingonun uğrak noktası olan bu sahil kıyısı, uğramış olduğu evsel atık saldırısı nedeniyle oldukça kirli görünüyor. Dolayısıyla bu denli pis ve kirli olan bu bölgeye su kuşları da uğramak istemiyor.

Ne Yazık ki Kuşların Karınlarını Doyurdukları Bu Yer, İnsan Eliyle Kirleniyor…

Çevre Mühendisleri Odası Başkanı Sait Ağdacı bazı açıklamalarda bulunarak, kirliliğe konu olan bölgenin İzmit Körfezi’nin en doğusu olduğunu ve bu bölgenin su kuşlarının göç güzergahı olduğunu belirtti. Flamingoların dahi bu bölgeye uğradıktan sonra yollarına devam ettiğini ifade eden Ağdacı, körfezin bu pisliğe ve kirliliğe ulaşmadan önce bölgede yaklaşık olarak 169 türden kuşun mola vermiş olduğunu söyledi. Şuanda da bölgede flamingoların, yeşil başlı ördeklerin, boz ördeklerin ve balıkçıl türlerinin bulunduğunu anlatan Çevre Mühendisler Odası Başkanı Ağdacı, tüm bunlara rağmen sahil şeridinde oldukça yoğun olan bu kirliliğin gözler önüne serildiğini, simsiyah bir deniz ve evsel atıkların dışında görülebilen başka bir şeyin olmadığını belirtti. Lastik, plastik cam ve yüzlerce evsel atığın denizi müthiş derecede kirlettiğinden bahsederken, buna neden olan kişilerin kuşların göç yolunda büyük tahribata da neden olduğunu ekledi.

Arıtma Çalışmaları Denizin Temizlenmesinde Yeteli Değil!

İzmit Körfezi’nde meydana gelen bu oldukça kötü görüntünün ekosistemi olumsuz yönde etkilediğine dikkat çeken Mühendisler Odası Başkanı, şimdiler bölgeye uğrayan toplam 169 adet kuş türünden yalnızca 6 – 7 türün kaldığını, bölgede konaklayan kuşların sayısında büyük oranda düşüş yaşandığını aktardı. Kirliliğin ciddi anlamda ekosisteme zarar verdiğini, gidişatın bu yönde olması durumunda bölge bir tane bile kuş kalmayacağını vurgularken, her ne kadar atık su arıtma tesisleri ile temizleme çalışmaları gerçekleştirilse de, bu çalışmaların kirliliğin önüne geçmesinde yeterli olmadığını da ekledi.

Ya İzmit Körfezi’ne Bir Daha Hiç Kuş Uğramazsa?

Öte yandan Çevre Mühendisleri Odası Başkanı Sait Ağdacı açıklamalarında, bölgenin insan eliyle kirlendiğini, bunun ile beraber İzmit Körfezi’ne gelen gemilerin denize salmış oldukları sinai atıklar nedeniyle denizin en son bu hale geldiğini anlattı. Kuşların bu noktada mola vermek zorunda olduklarına dikkat çeken Ağdacı, bu kirliliğe neden olanlar yüzünden İzmit’te artık hiçbir kuşun konaklayamayacak olmasından endişe duyduklarını ifade etti.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*