Bizimle iletişime geç
Sosyal İnsan

Sosyal İnsan

Kanal D’den Bir Umut Yeter’de ki ‘Çerkes’ repliği için resmi basın açıklaması geldi

Televizyon

Kanal D’den Bir Umut Yeter’de ki ‘Çerkes’ repliği için resmi basın açıklaması geldi

Bir Umut Yeter’in 2. bölümünde geçen ‘Çerkes kızı’ diyaloğu sonrasında Çerkes vatandaşlar ve ilgili sivil toplum kuruluşları diziye eleştiriler yağdırırken, Doğubeyazıt’tan bir avukatta suç duyurusunda bulundu.

Kanal D'den Bir Umut Yeter'de ki 'Çerkes' repliği için resmi basın açıklaması geldi

Tepkilerin oldukça sesli bir şekilde yayılması, sosyal medya’da da fazlası ile konuşulması sonrasında MHP Grup Başkan Vekili’de, meclisde yaptığı konuşmada bu repliğe değinerek, özür dilenmesi gerektiğini vurguladı.

ÇERKESLERİN TEPKİSİNİ ÇEKEN REPLİK

“Bunun sütü bozuk. Annesi şoförün yeğeniydi. Çok güzeldi. Tam bir Çerkes kızı. Kenan beyle mercimeği fırına verdi. Hamile kaldı. Kenan bey çocuğu doğurunca alıp annesine yol verdi.”

Çerkes vatandaşlar, change.org üzerinde imza kampanyası başlatarak dizinin yayından kaldırılması içinde girişimlerde bulundu. Dizinin başrol oyuncusu Esra Bilgiç Töre, bu replik nedeni ile kendisi ve dizi ekibi adına özür dilediği bir mesajı sosyal medyadan paylaştı.

Repliğin fazla büyütülmesi ve işin mahkemeye taşınması sonrasında Kanal D yönetimi de konu ile ilgili resmi basın açıklaması yayınladı. İşte o açıklama:

“Sayın Nusret Baş, Çerkes Dernekleri Federasyonu Başkanı, Sayın Yaşar Arslankaya, Kafkas Dernekleri Federasyonu Başkanı ve diğer tüm Çerkes Sivil Toplum Örgütleri kurumsal kimliği altında bütün Çerkes toplumuna duyurumuzdur.

Kanal D ekranımızda, 6 Ekim 2018 Cumartesi akşamı yayınlanan Bir Umut Yeter isimli dizimizin 2.bölümünde, Çerkes vatandaşlarımızın tepkisine sebep olan hususlar bulunduğunu kamuoyundan öğrenmiş bulunuyoruz.

Konu incelendiğinde; bir kasıtla yapılmamış, tesadüfen bağımsız diyalogların birbiriyle illiyetli olduğu ve Çerkes vatandaşlarımızı hedef aldığı izlenimini verdiğini gelen tepkilerden anlamış bulunuyoruz.

Kanal D ve MF Yapım ailesi, senaristimiz Melis Civelek ve tüm oyuncularımız olarak hiçbir vatandaş ayrımı yapmadan tüm Türkiye’yi sevgi ve saygıyla kucakladığımızı belirtmek isteriz.

Konuyla ilgili tüm Çerkes vatandaşlarımız ve ilgili derneklerden , istemeden ve gözden kaçarak yarattığımız hassasiyet için özür dilemeyi borç biliriz.

Kamuoyuna duyurulur.”

ÇERKES REPLİĞİNİN GEÇTİĞİ SAHNE

İnternet ile ilgili engin deneyimlerimi e-ticaret tabanlı platformlarda hizmet verirken edindim. Bir süredir ise internet haberciliği ile ilgileniyorum. Sizlere okuması oldukça keyifli olan yabancı sinema, dizi ve magazin haberlerini ulaştırmaya çalışacağım.

Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Daha fazla Televizyon

Yukarı